Wynagrodzenie kosztorysowe czy ryczałtowe?

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Andzia
Posty: 24
Rejestracja: 11 lip 2007, 9:17

Post autor: Andzia » 09 sie 2007, 14:43

Bardzo proszę o Wasze uwagi, co lepiej stosować przy robotach budowlanych, wynagrodzenie kosztorysowe, czy ryczałtowe?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 sie 2007, 21:03

Stosuje się takie wynagrodzenie jakie dla danego zamówienia lepiej pasuje zamawiającemu. Wielu woli ryczałt, ale musimy wtedy opamiętać, że jeśli wykonawca nie będzie w stanie wykonać jakiegoś elementu zamówienia to cena zostanie i tak taka sama.

Janosik
Posty: 53
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:34

Post autor: Janosik » 07 wrz 2007, 21:11

Panie Piotrze, czyżby zapomniał Pan o odpowiednim stosowaniu przepisu 639 zd. 2 kc :-)
Art. 639. Zamawiający nie może odmówić zapłaty wynagrodzenia mimo niewykonania dzieła, jeżeli przyjmujący zamówienie był gotów je wykonać, lecz doznał przeszkody z przyczyn dotyczących zamawiającego. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.

Inaczej mówiąc jeżeli wykonawca miał dostać wynagrodzenie ryczałtowe w kwocie 100 i nie zrobił części prac to dlaczego zamawiający ma mu zapłacić za to, czego nie wykonał?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 wrz 2007, 21:21

Nie powiedziałem, że zamawiający będzie miał obowiązek zapłacić wykonawcy, który z własnej winy czegoś nie wykonał. Sam mam takie przypadki kiedy w umowie jest ryczałt, a wykonawca nie wykonał zamówienia, wtedy przelew nie następuje, co więcej naliczane są odsetki karne. Fakt, że dużą pokusą jest wtedy udowadnianie przez wykonawcę, że on chciał, ale zamawiający utrudniał. Być może nawet skończy się to sądem, chyba, że wcześniej wykonawca jednak wszystko zrobi i jakoś się sytuacja załagodzi.

Janosik
Posty: 53
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:34

Post autor: Janosik » 07 wrz 2007, 21:23

To oczywiste, jednak z pana postu wynikało coś zgoła odmiennego :-)

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 wrz 2007, 21:27

Nie było to moją intencją. Chodziło mi o jednoitość ceny za całość zamówienia i jej stałość, a nie o konieczność jej zapłacenia bez względu na okoliczności. Ryczałt ma swoje wady.

ODPOWIEDZ