Roboty budowlane - podstawowe informacje

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 09 lip 2007, 12:51

To bardzo ogólne pytanie. Nie jestem pewien co ma Pani na myśli. Jeśli chodzi o dokumenty przetargowe to rzecz jasna oprócz SIWZ niezbędne jest zamieszczenie ogłoszenia o zamówieniu w BZP oraz dokumenty wskazujące na prawomocne wszczęcie postępowania przez Kierownika Zamawiającego (uchwała, decyzja o wszczęciu postępowania), zatwierdzenie przez uprawnioną osobę ogłoszenia i SIWZ-u. Z chwilą wszczęcia postępowania Zamawiający zaczyna też wypełniać protokół z postępowania, prowadzi listę wydanych SIWZ-ów, korespondencję z wykonawcami itp.

Agnieszka Giża
Posty: 11
Rejestracja: 06 lip 2007, 10:14

Post autor: Agnieszka Giża » 09 lip 2007, 15:14

Bardzo dziękuję
Chodzi mi tu o te niezbęde dokumenty do wytworzenia podczas realizacji procedur. Takie, których brak naruszył by całą procedurę. I dlatego Pana odowiedź wskazuje, że jest dużo różnych pism, które są konieczne.

A proszę powiedzieć
Co z Komisją Przetargową
Czy musi być powoływana? Jeśli tak czy może dopiero od jakieś kwoty.
Czy jest obligatoryjne wskazane kto ma być w komisji?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 09 lip 2007, 15:23

Komisję można powołać, ale nie trzeba. Ustawa Pzp mówi wyraźnie w art. 19, że obligatoryjne jest powołanie komisji tylko w przypadku gdy wartość zamówienia przekracza próg unijnego, czyli w przypadku robót budowlanych równowartość kwoty 5 278 000 euro.

Jak sama Pani widzi Zamawiający ma wiele obowiązków związanych z poprawnym przeprowadzeniem postępowania,. Myślę, że jeżeli ktoś pierwszy raz udziela takiego zamówienia dobrze jest aby na bieżąco mógł konsultować sprawy podejmowanych w postępowaniu czynności i tworzonych dokumentów z kimś na miejscu, kto ma wgląd do dokumentów. Oczywiście służę także pomocą na naszym forum, jednakże najlepiej gdyby mogła pani zasięgnąć też czyjejś porady na miejscu. Zawsze to inaczej widzieć bezpośrednio dokumenty i całość SIWZ niż doradzać w szczegółach na odległość.

Agnieszka Giża
Posty: 11
Rejestracja: 06 lip 2007, 10:14

Post autor: Agnieszka Giża » 31 sie 2007, 12:24

Witam ponownie
Mam pytanie:
Czy jeżeli wartość zamówienia jest podprogowa.
I nie trzeba robić przetargu.
To jak należy wybrać wykonawcę, na taką kwotę. Czy nalezy zastosować jakieś specjalne kryteria wyboru,

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 31 sie 2007, 12:30

Podprogowa gdy nie trzeba robić przetargu – czy ma Pani na myśli zamówienie o wartości do 14 000 euro? Do takich zamówień sam zamawiający decyduje jak wybrać wykonawcę. Często ustala się jakiś wewnętrzny regulamin udzielania zamówień do 14000 euro, po to by środki publiczne wydawać racjonalnie, a nie według czyjegoś widzimisię. To jakimi kryteriami posłuży się zamawiający zależy od niego. Może zastosować kryterium samej ceny, może też innymi. Nie ma tu jakichś ograniczeń.

Agnieszka Giża
Posty: 11
Rejestracja: 06 lip 2007, 10:14

Post autor: Agnieszka Giża » 31 sie 2007, 13:21

Dziękuję za odpowiedź
Jak należy poinformować przyszłych potencjalnych wykonawców.
Wysłać im ofertę, gdzieś ogłosić.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 31 sie 2007, 13:30

To znów zależy od zamawiającego. Jeśli wiecie kto oferuje najlepsze i tanie rzeczy, to można bezpośrednio zamówienie wysłać nawet do jednego wykonawcy. Jeśli chcecie mimo to zachować konkurencję to można kilku zaprosić do złożenia ich propozycji ofertowych, a wy wybierzecie, która będzie najlepsza. Wybór ten może nastąpić na podstawie ustalonych wcześniej kryteriów. Można też ogłosić oczywiście o zamówieniu w internecie, na tablicy ogłoszeń, w prasie. Jeśli nie ma wewnętrznego regulaminu który by to normował niech decyzję podejmie kierownik zamawiającego. Jeśli planujecie taki regulamin, dobrze gdyby normował takie sprawy.

ODPOWIEDZ