Oprocentowanie rachunku bankowego wadium

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 kwie 2007, 18:58

Mam taki oto praktyczny casus. Czy uważacie, że zamawiający ma obowiązek przechowywać wadium tylko na oprocentowanym rachunku bankowym czy może te na nieoprocentowanym? Jak wiadomo art. 46 ust 4 mówi: „Jeżeli wadium wniesiono w pieniądzu, zamawiający zwraca je wraz z odsetkami wynikającymi z umowy rachunku bankowego, na którym było ono przechowywane, pomniejszone o koszty prowadzenia rachunku bankowego oraz prowizji bankowej za przelew pieniędzy na rachunek bankowy wskazany przez wykonawcę.” Czy waszym zdaniem wynika z niego, że ten rachunek musi być oprocentowany? Ciekaw jestem zdania innych praktyków.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 03 kwie 2007, 7:47

Czy istnieją rachunki nieoprocentowane? (nie znam się na tym za specjalnie, ale chyba nawet rachunki "bierzące" mają ajkieś minimalne oprocentowanie). Natomiast co do zapisu art. 46 ust. 4 to moim zdaniem nie wynika z niego konieczność przechowywania wadium wniesionego w pieniądzu na rachunku oprocentowanym. Tym bardziej, że zgodnie z art. 45 ust. 8 "Wadium wniesione w pieniądzu zamawiający przechowuje na rachunku bankowym". Ja więc widać brak jest w tym zapisie dyspozycji co do konieczności przechowywania wadium na rachunku oprocentowanym. W moim przekonaniu w zapisie art. 46 ust. 4 chodzi raczej o to, aby zamawiający (w przypadku przechowywania wadium na rachunku oprocentowanym) nie "zarabiał" na tym interesie tj. nie zatrzymywał ewentualnego oprocentowania dla siebie.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 kwie 2007, 7:58

Owszem, istnieją rachunki nieoprocentowane na których trzyma się wadium. Co więcej taki rachunek jest pewnym ułatwieniem dla księgowości zamawiającego ze względu właśnie na nienaliczanie odsetek i brak konieczności ich rozliczania w różnych księgowych i podatkowych dokumentach.

Podzielam Twoje zdanie o braku konieczności przechowywania wadium na oprocentowanym rachunku. Tym niemniej rozpocząłem temat zaniepokojony brzmieniem „oficjalnego” komentarza do Pzp ze strony Urzędu Zamówień Publicznych. Oto co pisze:

„W przypadku wniesienia wadium w pieniądzu zamawiający zobowiązany jest do jego zwrotu wraz z odsetkami uzgodnionymi z bankiem dla danej umowy rachunku bankowego. Zamawiający ma obowiązek dochowania należytej staranności w tym zakresie. Rezygnacja z odsetek bądź uzgodnienie odsetek w wysokości odbiegającej od warunków rynkowych może prowadzić do odpowiedzialności odszkodowawczej zamawiającego wobec wykonawcy żądającego zwrotu wadium.”

I co wy na to?

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 03 kwie 2007, 8:20

Jak już jesteśmy przy Blue Booku i temacie wadium to mnie bardziej fascynuje pkt 4 na stronie 151...

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 03 kwie 2007, 8:21

To jest moim zdaniem "radosna twórczość". Zgodna co do tego, że jeśli już wadium przechowywane było na rachunku oprocentowanym to należy je zwrócić wraz z odsetkami. Jednak całkowicie nie zgadzam się z odpowiedzialnością odszkodowawczą zamawiającego wobec wykonawcy. Zasady wnoszenia i przechowywania wadium określone są w art. 45 Pzp i z żadnego z zapisów nie wynika konieczność jego przechowywania na rachunku oprocentowanym, a jeżeli takowa by istniała to moim zdaniem art. 45 ust. 8 miałby zapis: "Wadium wniesione w pieniądzu zamawiający przechowuje na oprocentowanym rachunku bankowym". Tak więc skąd wniosek, że wadium MUSI być przechowywane na rachunku oprocentowanym?. Moim zdaniem jest to ewidentna nadinterpretacja zapisu art. 46 ust. 4

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 kwie 2007, 8:55

Co do punktu 4 ze str 151 komentarza to rzeczywiście ładny kwiatek. Skąd autor wyinterpretował, że wadium i oferta nie mogą być złożone równocześnie skoro w przepisie art. 45.3 pisze tylko, że wadium wnosi się przed upływem terminu składania ofert?

A jeszcze co do uprawnień odszkodowawczych wykonawcy jeśli wadium było przechowywane na nieoprocentowanym rachunku to oczywista nadinterpretacja. Ludzie chyba przejęli się zbytnio swą misją napisania komentarza i chcieli być oryginalni bez względu na to co mówi ustawa.

ODPOWIEDZ