fikcyjne spełnianie warunków technicznych SIWZ

Wszystkie zagadnienia związane ze stworzeniem poprawnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - omówienie SIWZ
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 17 sie 2007, 15:58

Zastanawiam się jeszcze jakim doświadczeniem musiał wykazać się wykonawca startujący w tym postępowaniu tzn. czy dostarczał już takie lampy i czy odbiorcy wystawili pozytywne referencje. Może już kiedyś brał udział w podobnym przetargu i można by się skontaktować z jakimś zamawiającym i skonsultować jak zamówienie zostało zrealizowane?

medlamp
Posty: 17
Rejestracja: 04 sie 2007, 14:09

Post autor: medlamp » 13 lip 2011, 18:52

Witam Panie Piotrze !!!
Moje problemy z zamówieniami publicznymi co ( dzięki Stwórcy ) są co kilka lat, ale mam prośbę o konkretną interpretację:

Firma budowlana wygrała przetarg w którym zakresie było dostarczenie sprzętu medycznego. Sprzęt był nasz. Po przetargu wykonawca dokonał zmian w sprzęcie med. ( za zgodą zamawiającego ) na taki który w przypadku zaoferowania go w przetargu musiałby skutkować odrzuceniem firmy budowlanej z przeatrgu. Bardzo proszę o Pana interperatację w/w problemu !!!!

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 13 lip 2011, 19:05

Jeżeli mogę się wtrącić, jeżeli sprzęt był wasz to skąd w nim te zmiany?

medlamp
Posty: 17
Rejestracja: 04 sie 2007, 14:09

Post autor: medlamp » 15 lip 2011, 9:19

Mogę przypuszczać, że firma budowlana, która wygrała przetarg "namówiła" szpital na zmianę. Szpital nie ma z tego korzyści, ale firma budowlana tak, gdyż sprzęt podmieniony jest dużo tańszy!!

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 15 lip 2011, 10:45

Czy sprzęt był również przedmiotem zamówienia, czy to był sprzęt wasz który firma miała tylko wstawić?

starmax
Posty: 2
Rejestracja: 15 lip 2011, 16:47

Post autor: starmax » 15 lip 2011, 18:16

Mam podobny problem.
Moja firma produkuje urządzenia w oparciu o najnowsze normy PN do determinuje sposób ich instalacji, konkretne rozwiązania konstrukcyjne zwiększające bezpieczeństwo i materiały. Zamawiający żąda na potwierdzenie certyfikatu.
Postępowanie o 0,3% wygrywa konkurencyjna firma importer produktów z Chin, która wiem że nie ma określonych w SIWZ rozwiązań konstrukcyjnych, ma inny sposób montażu, inną kolorystykę niż wymagana itp.

Zamawiający w SIWZ dodaje zapis: "przedstawione rozwiązania poniższych urządzeń są przykładowe, lecz nie dopuszcza się aby oferowane urządzenia znacznie odbiegały od kształtu, wymiarów, przekrojów. Nie dopuszcza się zmiany materiałów." pokazując poniżej urządzenia jakie chce zakupić.
Zamawiający nie wymaga żadnych danych technicznych tylko w ofercie wykonawcy podpisują się pod oświadczeniem: "Oświadczamy, że zapoznaliśmy się ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia i nie wnosimy do niej zastrzeżeń, oferowany produkt spełnia wszystkie cechy określone w SIWZ, a także zdobyliśmy konieczne informacje do przygotowania oferty"

Wiedząc, że produkty tej firmy nie spełniają SIWZ skontaktowałem się z Zamawiającym. Ten stwierdził, że bada tylko dokumentację przetargową i na jej podstawie wszystko jest ok. Zwróci jednak uwagę na produkty jakie zostaną mu dostarczone i zamontowane.
Sytuacja powtarza się już któryś raz zarówno w zamówieniach powyżej jak i poniżej 14 000 Euro. Nigdy nie słyszałem, że któryś Zamawiający nie zgodziłby się na podpisanie protokołu odbioru mimo różnic konstrukcyjnych w urządzeniach z SIWZ oraz normą PN.

Co mam zrobić? Czekać aż konkurencyjna firma dostarczy produkty i stawić się podczas odbioru? Czy mam prawo wytknąć niezgodności dostarczonych produktów z SIWZ? Czy zapis w SIWZ, że "poniższe urządzenia są przykładowe" pozwala tak naprawdę dostarczyć wykonawcy każdy towar twierdząc, że jest równoważny? Czy mam prawo zaprotestować? Jaki mam na to termin? Co mogę zrobić w postępowaniach poniżej 14000 Euro w takich sytuacjach?

Dziękuję za podpowiedź.

ODPOWIEDZ