zwrot wadium

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
anetaa
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2008, 11:30

Post autor: anetaa » 27 sie 2008, 8:35

mam pytanie odnośnie zwrotu wadium w sytuacji gdy przetarg został unieważniony a protesty odrzucone. czy należy zwrócić wadium natychmiast po unieważnieniu czy trzeba zaczekać na ewentualne odwołanie od rozstrzygnięcia protestu 5 dni?
Będę wdzięczna za pomoc

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 27 sie 2008, 9:13

Art. 46 ust 1 pkt 3) PZP mówi: „Zamawiający zwraca niezwłocznie wadium, jeżeli: zamawiający unieważnił postępowanie o udzielenie zamówienia, a protesty zostały ostatecznie rozstrzygnięte lub upłynął termin do ich wnoszenia.” Pojęcie ostatecznego rozstrzygnięcia protestu definiuje art. 182 ust 2 PZP. Jeżeli nie wniesiono odwołania protest jest ostatecznie rozstrzygnięty z upływem terminu do wniesienia odwołania. Dopiero więc wtedy można zwrócić wadium.

anetaa
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2008, 11:30

Post autor: anetaa » 27 sie 2008, 9:49

Dziękuję, tak też interpretowałam te zapisy ale chciałam miec pewność. Mam jednak jeszcze jedno pytanie. Chodzi mi o ogłoszenie nowego przetargu na to samo zamówienie (zmodyfikowana siwz). Czy jeśli skorzystałam wcześniej z 29 dniowego terminu na składanie ofert ze względu na wstępne ogłoszenie informacyjne to teraz też można zastosować termin 29 dniowy?Czy musze przekazać informację do Urzedu Oficjalnych Publikacji WE dlaczego nie zawarto umowy? Oraz czy trzeba powoływać ponownie komisje przetargową? Przepraszam za grad pytań ale chcę mieć pewność że dobrze interpretuję swoje obowiązki a jest to moje pierwsze tak duże zamówienie :-/.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 27 sie 2008, 9:55

Skoro było wstępne ogłoszenie informacyjne to oczywiście w kolejnym przetargu też można zastosować skrócony termin. Nie przekazuje się do Urzędu Oficjalnych Publikacji WE żadnej informacji o nie zawarciu umowy. Co jakiś czas będzie tylko przychodził mail z tego Urzędu ponaglający o wysłanie ogłoszenia o udzielenie zamówienia, ale skoro zamówienia nie udzielono trzeba to zignorować. W nowym przetargu oczywiście też musi być komisja przetargowa, może mieć ten sam skład, ale równie dobrze można powołać inne osoby.

anetaa
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2008, 11:30

Post autor: anetaa » 27 sie 2008, 9:59

Pana rady są dla mnie jak zwykle nieocenioną pomocą :-). Dziękuję!

ODPOWIEDZ