Zmiany W Specyfikacji Ale Po Roztrzygnięciu Przetargu ???

Wszystkie zagadnienia związane ze stworzeniem poprawnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - omówienie SIWZ
wojciech_marchel
Posty: 2
Rejestracja: 06 kwie 2007, 22:03

Post autor: wojciech_marchel » 06 kwie 2007, 22:15

W 2006 roku Urząd miasta w dęblinie ogłosił przetarg na „Rozbudowę i modernizację infrastruktury teleinformatycznej Miasta Dęblin PRZETARG NIEOGRANICZONY POWYŻEJ 60 000 euro” moja firma nie przystąpiła do niego gdyż w specyfikacji przetargowej umieszczono nierealne lokalizacje nadajników. Po roztrzygnięciu przetargu teraz gdy konczy sie czas na wykonanie zadania urząd zmienia likalizacje nadajników na takie jaie wybrała sobie firma która wygrała przetarg
Czy Urząd miasta moze sobie robić takie zmiany w przetargu czy powinna go uniewarznic z tytułu niemozliwości wykonania przez firme sieci wedłóg wymienionej specyfikacji
PONIZEJ LINK DO WGLADU SPECYFIKACJA PRZETARGOWA Z MAPKA NA KOŃCU
http://www.deblin.pl/przetargi/Informatyzacja/SIWZ.doc

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 kwie 2007, 8:07

Unieważnić przetargu nie można, bo już została podpisana umowa i jest ona realizowana. Art. 144 Prawa zamówień publicznych mówi:

„Art. 144. 1. Zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, lub zmiany te są korzystne dla zamawiającego.
2. Zmiana umowy dokonana z naruszeniem przepisu ust. 1 jest nieważna.”

Tak więc generalnie nie powinno się zmieniać umowy w trakcie jej realizacji chyba, że zamawiający jest w stanie dowieść, że nie mógł z góry przewidzieć konieczności wprowadzenia zmian do umowy lub że zmiany te są korzystne dla niego. W przeciwnym razie umowa jest nieważna, a jej nieważność stwierdza sąd. Pytanie czy zamawiający naprawdę nie wiedział, że pierwotna lokalizacja jest nierealna? Czy według jego ówczesnej wiedzy nadajniki mogły tam się znajdować? Czy dopiero po podpisaniu zamawiający stwierdził, że nie da się nadajników postawić tak gdzie planował? Te sprawy musiałyby być i tak rozstrzygnięte sądownie. Jeśli ma pan uzasadnione podejrzenia, że zamawiający naruszył prawo i bezprawnie zmienił umowę, proszę skierować pozew do sądu o stwierdzenie jej nieważności.

Innym moim spostrzeżeniem jest to, że wykonawcy często nie dociekają tak dokładnie jak Pan realności wykonania zamówienia tylko podpisują umowę, a dopiero potem stawiają zamawiającego pod murem konieczności zmiany umowy, bo i tak często nie z winy wykonawcy umowy nie dało by się wykonać.

wojciech_marchel
Posty: 2
Rejestracja: 06 kwie 2007, 22:03

Post autor: wojciech_marchel » 08 kwie 2007, 19:29

a jesli zostaly zmienione lokalizacje i projekt bedzie kosztowal więcej niz zakladano to mogl urzad zmienic lokalizacje czy nie ??

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 kwie 2007, 17:25

To nie zmienia sytuacji ani powodów zawarcia aneksu. Zamawiający musi umieć udowodnić, że nie mógł przewidzieć, innej lokalizacji i kosztów projektu albo że zmiana jest korzystna dla zamawiającego. Jako, że taka zmiana na pewno nie będzie potraktowana jako korzystna to z całą pewnością zamawiający musi mieć mocne argumenty za zmianą umowy. Przyznam, że zamawiający powinien lepiej przygotować się do takiego zamówienia i takowe zmiany umowy nie powinny mieć miejsca poza absolutnie wyjątkowymi sytuacjami.

ODPOWIEDZ