Zmiana przedmiotu zamówienia

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Polymed
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2008, 12:53

Post autor: Polymed » 26 mar 2008, 13:00

W związku z tym że dopiero raczkuję w zamówieniach publicznych potrzebuję Waszej pomocy :) Wiem że nie można zmieniać przedmiotu zamówienia ale nie mogę na ten temat znaleźć konkretnych informacji w ustawie. Czy możecie mi podpowiedzieć gdzie tego szukać że przedmiot zamówienia w postępowania nie ulega zmianie.
Z góry dziękuję za pomoc.

Janusz
Posty: 6563
Rejestracja: 11 lut 2008, 21:32

Post autor: Janusz » 26 mar 2008, 14:19

myślę że chodzi o modyfikację SIWZ. O modyfikacji mówi Art 38 ust5 ustawy Pzp.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 26 mar 2008, 14:22

Co masz konkretnie na myśli pisząc, że nie można zmieniać przedmiotu zamówienia? Można modyfikować siwz, w tym zmieniać opis przedmiotu zamówienia. Nie ma tu zakazu pod tym względem. Zakaz dotyczy zmian siwz dotyczących. Art. 38 ust 5. Prawa zamówień publicznych mówi: „Modyfikacja treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie może dotyczyć kryteriów oceny ofert, warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu oceny ich spełniania.” Oprócz tego nie powinno się też tak modyfikować przedmiotu zamówienia, żeby nagle okazało się, że postawione warunki są nieodpowiednie do stwierdzenia zdolności finansowej albo technicznej wykonawcy. Na przykład chcemy zamówić robotę budowlaną o wartości 100.000 złotych i stawiamy warunek wykazania się zdolnością finansową na kwotę 100.000 złotych. Potem zamawiający dochodzi do wniosku, że zmieni przedmiot zamówienia i nagle wartość roboty zmaleje o połowę. Wtedy nie da się zmienić już warunków udziału w postępowaniu, a jednocześnie będą one nieodpowiednie do nowej wartości, nie mówiąc już o niezgodności z szacunkowa wartością zamówienia wyliczaną przed wszczęciem postępowania. Takie mogą być pułapki przy zmianach przedmiotu zamówienia.

Polymed
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2008, 12:53

Post autor: Polymed » 01 kwie 2008, 15:24

Witam
Dziękuję za podpowiedzi. Jeśli chodzi o to co mam konkretnie na myśli to pracuję w branży medycznej i jeden ze szpitali ogłosił przetarg na preparat medyczny podając jego parametry co chciałby kupić a po pewnym czasie i pod wpływem pytań firm zmienił ten preparat na inny tzn. może na jakimś przykładzie a więć pierwsza wersja mówi o tym że chcą kupić preparat o stężeniu 1%, pojemności 1 ml, podają jeszcze dwa składniki które mają wchodzić w skład tego leku, później zmieniająże chcieliby kupić preparat o stężeniu 1,4% i 2 % do wyboru pozostałe parametry pozostawiają bez zmian. Moje pytanie jest takie czy tak można zmieniać SIWZ w trakcie postępowania ?
Pozdrawiam
Renata

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 kwie 2008, 15:37

Taka zmiana siwz jak opisana przez Panią jest dopuszczalna.

Polymed
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2008, 12:53

Post autor: Polymed » 01 kwie 2008, 16:08

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź. Bardzo pomocne i w każdym razie nowe doświadczenie. A czy mogę zadaćjeszcze jedno pytanko nie związane z tym tematem czy jeżeli postępowanie jest na zadań 3 ogłoszone to wtrakcie tych zadań może być2 albo 4 ?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 kwie 2008, 8:28

Jeśli jest postępowanie częściowe, gdzie warunki są określone osobno dla każdego z „zadań” części zamówienia to oczywiście nie można czegoś takiego zrobić. Jeżeli jest to natomiast tylko jakiś wewnętrzny podział zamówienia to można się nad tym zastanowić i zdecydować, ale dopiero na podstawie wglądu do siwz. Na pewno zbyt duże zmiany w przedmiocie zamówienia są niewskazane.

ODPOWIEDZ