Zebranie z Wykonawcami

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 21 lip 2008, 15:09

Zamawiający w SIWZ zawarł zapis, iż nie zamierza zwoływać zebrania z Wykonawcami.
Czy taki zapis jest wiążący, czy można zwołać zebranie?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 lip 2008, 15:20

Uważam, że zamawiający nie powinien zawierać takiego zapisu w siwz, co najwyżej może powtórzyć zapis z art. 38 ust 3. PZP. Ten ustęp mówi, że można zwoływać zebranie, a więc zapis w siwz sprzeczny z tym nie powinien się znaleźć, a jeśli już się znalazł to należy stosować się do tego co mówi ustawa, bo ustawa jest aktem wyższej rangi niż siwz. Jeśli zaś chodzi o zapis siwz to jak najszybciej bym go zmodyfikował by był zgodny z PZP.

pawellllek
Posty: 309
Rejestracja: 10 kwie 2008, 12:36

Post autor: pawellllek » 21 lip 2008, 15:48

Zgadam się Piotrze, że zamawiający nie powienien zamieszczać takiego info w SIWZ. Jeżeli jednak już zamieścić to skłaniałbym się do tego aby to potraktowac wiążąco. art. 38 ust. 3 daje Z-cemu bowiem możliwość zwołania zebrania - skorzystanie z tego uprawnienia zależy od Z-cego - a tu mamy do czynienia z sytuacją, w której oświadczył on w SIWZ, iż z tego uprawnienia nie skorzysta. Generalnie to akademicka dyskusja, ale ja jednak bym został przy tym zapisie.

ODPOWIEDZ