Zapytanie dot. stawki VAt

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 25 lip 2007, 12:27

Wykonawca zwrócił się do Zamwiającego o podanie stawki Vat obowiązującej przy danym zadaniu inwestycyjnym. Czy Zamawiający musi udzielić takiej odpowiedzi?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 25 lip 2007, 12:39

Może udzielić jeśli jest absolutnie pewien jaka ma być stawka. Jednakże są sytuacje gdy trudno na pewno powiedzieć jaka jest stawka bez porozumienia z Urzędem Skarbowym, toteż często zamawiający nie chcą odpowiadać na takie pytania przerzucając odpowiedzialność za wybór stawki na wykonawcę, który jako profesjonalista w tym co robi powinien wiedzieć jaką stawkę zastosować.

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 25 lip 2007, 14:38

No tak, z tym że Zamawiający na etapie badania ofert sprawdza, czy wykonawca zastosował prawidlową stawkę VAT. (jeżeli nie,odrzuca ofertę)Więc tak naprawdę to zamawiający na etapie przygotowywania postępowania powinien wiedzieć jaka stawka VAT obowiązuje w danym postępowaniu.
Ja w swojej SIWZ ma zapis" prawidlowe ustalenie podatku VAT należy do obowiązku wykonawcy, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym."
Zastanawiam się jeszcze nad tym, jak mam potraktować to zapytanie. Zgodnie z art. 38.1 "Wykonawca może zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści SIWZ...", czy w związku z tym jest to zapytanie dot. treści SIWZ?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 25 lip 2007, 14:55

Zamawiający powinien wiedzieć jaki VAT jest prawidłowy, żeby sprawdzić ofertę. Jeśli jednak może uniknąć odpowiedzi przez złożeniem ofert to mu wiele daje, bo gdyby się pomylił, a potem okazałoby się, że inna stawka jest obowiązująca to ryzykuje ważnością przetargu i zwrotem kosztów przygotowania ofert. Jeśli wykonawca sam określi VAT, to zamawiający jest w stosunkowo luksusowej sytuacji, bo bada oferty i gdy stwierdzi ze ktoś podał źle to ofertę odrzuca, ale nie oznacza to że inne oferty nie będą dobre.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 25 lip 2007, 14:56

Myślę, że to pytanie można potraktować jako dotyczące treści SIWZ. W SIWZ mówi się przecież, że należy podać stawkę VAT, a więc wykonawca pyta się o to.

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 25 lip 2007, 15:02

PiotrW;1995 pisze:Myślę, że to pytanie można potraktować jako dotyczące treści SIWZ. W SIWZ mówi się przecież, że należy podać stawkę VAT, a więc wykonawca pyta się o to.
Zdaje się,że nie mam innej możliwości jak odpowiedzieć na zadane pytanie...

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 26 lip 2007, 21:19

Czy zadecydowaliście podać wykonawcy wysokość stawki VAT czy też nie pisaliście konkretnie? Jaką przyjęli Państwo strategię?

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 27 lip 2007, 7:37

PiotrW;2000 pisze:Czy zadecydowaliście podać wykonawcy wysokość stawki VAT czy też nie pisaliście konkretnie? Jaką przyjęli Państwo strategię?
Podałam konkretną wysokość stawki VAT.(Wykonawca, który zwrócił się z tym pytaniem we wcześniejszym przetargu podał błędną stawkę VAT, stąd to pytanie...)

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 27 lip 2007, 7:52

A więc sprawa wyjaśniona. Wykonawcy obliczą VAT tak jak podaliście, choć znając życie to może się zdarzyć, że gdzieś zapomną go wpisać albo inaczej wpiszą liczbowo, a inaczej pisemnie.

ODPOWIEDZ