Zapytanie o cenę w przypadku usług

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
fiziomizia
Posty: 4
Rejestracja: 09 sty 2008, 17:32

Post autor: fiziomizia » 09 sty 2008, 17:46

Czy ktoś z Państwa zetknął się z interpretacją pojęcia z art 70 Prawa Zamówień Publicznych "usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych"?
Podmiot państwowy musi zakupić dwie tablice - do chwalenia UE. Jedna zostanie zlecona do wykonania w momencie rozpoczęcia inwestycji - tj. czerwiec 2008, druga w momencie zakończenia - maj 2009. Wykonania takiej tablicy podejmie się każda agencja reklamowa. Specyfikacja będzie podana (rozmiary, treść, kolor). Czy można to potraktować jako usługę powszechnie dostępną? Czy ten tryb jest ok? Koszt tablicy inoformacyjnej to 200 zł, a pamiątkowej - 800 zł:) Czy w związku z rozciągnięciem w czasie należy wysyłać dwa razy zapytania o cenę? Czy to oznacza, że to będą dwa kontrakty? (polecenie brzmi: określ liczbę kontarktów w ilu będzie realizowany projekt).

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 09 sty 2008, 20:48

A czy to ważne czy są to "usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych"? Przecież wartość tego zamówienia jest znikoma w porównaniu z progiem stosowania ustawy – 14000 euro od którego zamawiający ma obowiązek dostosować się do procedur ustawowych. Gdyby jednak zamówienie przekraczało 14000 euro to moim zdaniem można do niego zastosować tryb zapytania o cenę gdyż jak najbardziej jest to zamówienie standardowe i powszechnie dostępne na rynku.
„Powszechność dostępu do dostaw i usług należy odnosić do rynku danego typu odpowiednio produktów i usług, a więc możliwość realizacji zamówienia przez podmioty działające w danej branży. Ustalone standardy jakościowe zaś wskazują na powtarzalny i typowy charakter rzeczy będących przedmiotem dostaw i świadczeń będących przedmiotem usług” – Komentarz do art. 70 Pzp autorstwa Dzierżanowski Włodzimierz, Jerzykowski Jarosław, Stachowiak Małgorzata.

Unię Europejską można więc chwalić tablicami wykonanymi w wyniku zapytania o cenę.

fiziomizia
Posty: 4
Rejestracja: 09 sty 2008, 17:32

Post autor: fiziomizia » 10 sty 2008, 9:00

Dziękuje za odpowiedź. Czy zatem stwierdzenie "W przypadku działań promocyjnych - z uwagi na niewielki zakres zamówienia zastosowana będzie zasada "z wolnej ręki".
I co to są kontrakty? nigdzie nie umiem znaleźć definicji.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 sty 2008, 9:18

Przede wszystkim należy stwierdzić, że wartość zamówienia nie przekracza 14000 euro według kursu euro – 3,8771 zł, a więc nie przekracza 54279,40 zł. Wtedy można zamówić tablice tak jak się chce, jeżeli oczywiście zamówienie będzie zgodne z wewnętrznymi procedurami. Definicji „kontraktu” nie ma w ustawie Pzp. Kontrakt to po prostu umowa, traktuje się te pojęcia w języku polskim zamiennie.

fiziomizia
Posty: 4
Rejestracja: 09 sty 2008, 17:32

Post autor: fiziomizia » 10 sty 2008, 9:25

Dziękuje za odpowiedź. Czy zatem stwierdzenie "W przypadku działań promocyjnych - z uwagi na niewielki zakres zamówienia zastosowana będzie zasada "z wolnej ręki".
I co to są kontrakty? nigdzie nie umiem znaleźć definicji.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 11 sty 2008, 17:24

Odpowiedź jest powyżej. To chyba omyłkowe powtórzenie zagadnienia w poscie?

fiziomizia
Posty: 4
Rejestracja: 09 sty 2008, 17:32

Post autor: fiziomizia » 18 sty 2008, 8:56

Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

zenek
Posty: 1
Rejestracja: 22 paź 2008, 10:05

Post autor: zenek » 22 paź 2008, 10:15

Witam
od 7 lat w przedsiębiorstwie państwowym wykonuje usługi serwisowe.Mam umowę ryczałtową płatną co miesiąc.Kwota stale rośnie więc obawiam się że przy przekroczeniu jakiegoś progu,będą musieli ogłosić przetarg.Jaka to kwota?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 paź 2008, 13:16

Art. 4 pkt 8) Prawa zamówień publicznych mówi: Ustawy nie stosuje się do: zamówień i konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 euro.

ODPOWIEDZ