Zapytanie o cenę

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 09 cze 2008, 9:10

Mam pytanie; Czy można opisując przedmiot zamówienia podać nazwę producenta?
Ten przedmiot to auto osobowe, które ma być konkretnego producenta bez wskazania konkretnego typu. Z racji, że jest to wartość poniżej progów unijnych i samochód osobowy - czyli ogólnie dostępny, nie jakiś wyjątkowy ze specjalnym wyposażeniem technicznym - zastanawiam się, czy przeprowadzając przetarg w trybie zapytania o cenę, nie zwrócić się poprostu z pytaniem do 5 różnych dealerów samochodów producenta o którego nam chodzi???

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 09 cze 2008, 10:51

Nie możesz opisać przedmiotu zamówienia podając konkretną nazwę producenta. Opisać trzeba za pomocą cech technicznych i jakościowych, a nie podając nazwę. Zabronione jest wybieranie marki samochodu przed wszczęciem postępowania. Co więcej, uważam, że lepiej zrobić przetarg niż zapytanie o cenę (nie myl przetargu z zapytaniem o cenę, bo to są inne tryby udzielania zamówień, nie ma pojęcia „przetarg w trybie zapytania o cenę”) W zapytaniu o cenę musisz mieć co najmniej dwie oferty nie podlegające odrzuceniu żeby wybrać wykonawcę, w przetargu nieograniczonym wystarczy jedna. Poza tym moim zdaniem co do samochodu trudno powiedzieć, że jest on dostawą o ustalonych standardach jakościowych. Są różne samochody i nie można powiedzieć, że samochód niezależnie od marki nie różni się zasadniczo co do jakości tak jak nie różnią się ołówki i zeszyty.

edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 10 cze 2008, 12:22

PiotrzeW dziękuje za odpowiedź domyślam się, że jesteś osobą znającą ten temat niemalże od podszewki, jak zauważyłeś - po treści pytania - ja dopiero zaczynam, rzeczywiście masz rację przetarg to przetarg, a tryb udzielenia zamówienia to coś innego.

ODPOWIEDZ