Zamówienie z wolnej ręki na usługi prawnicze

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
bradder
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2007, 11:51

Post autor: bradder » 18 lis 2007, 11:56

Witam wszystkich forumowiczów.
Mam pytanie odnośnie zamówienia z wolnej ręki na usługi prawnicze. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 6 PZP w postępowaniu o udzielenie zamówienia, których przedmiotem są usługi prawnicze nie stosuje się m. in. przesłanek wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki oraz obowiązku informowania w tych przypadkach Prezesa UZP. Czy to oznacza, że nie stosuje się przesłanek określonych w art. 67 ust. 1 w całości i że zamówienia na usługi prawnicze można udzielić bez względu na wartość zamówienia ? Czy może w ustawie jest jakiś próg kwotowy po przekroczeniu którego należy obligatoryjnie zastosować np. tryb przetargu ? Mówimy oczywiście o zamówieniu, którego wartość przekracza (znacznie) kwotę 14.000 EURO.
Za wszelkie uwagi z góry dziękuję i pozdrawiam !!!

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 19 lis 2007, 8:08

Art. 67 ust 1 wymienia przesłanki, które muszą wystąpić aby móc zastosować tryb zamówienia z wolnej ręki. Jeśli chodzi o zamówienie na usługi prawnicze zamawiający może zastosować ten tryb bez spełnienia tych przesłanek, to znaczy dla każdego zamówienia na usługi prawnicze niezależnie od jego wartości, można zastosować tryb zamówienia z wolnej ręki. Normalnie gdy wartość zamówienia z wolnej ręki przekracza tzw. progi unijne (dla robót budowlanych 5.278.000 euro, dla dostaw i usług 137.000 euro lub 211.000 euro) zamawiający w terminie 3 dni od wszczęcia postępowania zawiadamia Prezesa Urzędu o jego wszczęciu, podając uzasadnienie faktyczne i prawne zastosowania trybu udzielenia zamówienia. W przypadku zamówienia na usługi prawnicze zamawiające zwolniony jest z obowiązku powiadamiania Prezesa UZP. Możecie więc spokojnie zastosować „wolną rękę” dla takiego zamówienia.

bradder
Posty: 2
Rejestracja: 18 lis 2007, 11:51

Post autor: bradder » 19 lis 2007, 19:53

Uważam podobnie, lecz rozsądny głos kogoś trzeciego zawsze pomaga lepiej ocenić sytuację. Dziękuję i pozdrawiam

ODPOWIEDZ