Zamówienie z wolnej ręki - ogłszenie o udzielonym zamówi

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
gosia384
Posty: 6
Rejestracja: 02 lut 2008, 14:42

Post autor: gosia384 » 07 sie 2008, 20:11

Został zorganizowany przetarg na roboty budowlane. Wartość przetaru nie przekracza progów unijnych. Po podpisaniu umowy z wykonawcą została pewna suma pieniedzy, którą można było przeznaczyć na zamówienie z wolnej ręki jako zadanie uzupełniające ( zamawiający przewidział taka sytuację umieszczajac odpowiedni zapis w SIWZ). - 1. pytanie - czy powinno się zamieścić ogłoszenie o udzielonym zamówieniu na zadanie uzupełniajacew w UZP. Następnie gdy umowa została podpisana na zadanie uzupełniajace w trakcie wykonywanych prac zadania podstawowego na jednym z odcinków dróg ( a było ich 12, w różnych gminach, na różnych drogach i o różnym kilometrażu) wystąpił problem, gdyż nie można było położyć cienkiej warstwy gdyż ciężki sprzę do układania warstwy niszczył całkowicie drogę zlecono zadanie dodatkowe po podpisaniu protokołu konieczności - 2. pytanie - czy powinno się zamieścić ogłoszenie o udzielonym zamówieniu na zadanie dodatkowe w UZP. I żeby tego było mało na jednej z dróg zadania uzupełniającego wystąpił problem tego samego typu jak opisywałam wyżej - ciężki sprzęt nie mógł położyć ostatniej warstwy ścieralnej. Więc znowu spisano protokół konieczności na dany odcinek drogi - 3. pytanie - czy powinno się zamieścić ogłoszenie o udzielonym zamówieniu na zadanie dodatkowe w UZP. Wartość tych wszystkich dodatkowych i uzupełniajacych robót nie przekracza 50% wartości zamówienia . Wszystko się działo mniej więcej w tym samym czasie. Czy należało jeśli jest taka konieczność dać ogłoszenie o udzielonym zamówieniu jedno na wartość wszystkich robót uzupełnioajacych i dodatkowych. Roboty wykonywał jeden wykonawca. Z góry dziękuję.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 sie 2008, 20:57

Zamówienie uzupełniające bądź zamówienie dodatkowe udziela się w trybie zamówienia z wolnej ręki po wypełnieniu przesłanek określonych w art. 67 Pzp. Jakkolwiek są to zamówienia bezpośrednio powiązane z zamówieniem podstawowym to jednak z formalnego punktu widzenia są to odrębne zamówienia i musi zostać zachowana procedura zamówienia z wolnej ręki. Procedura ta nie zwalnia z zamieszczenia ogłoszenia o udzieleniu zamówienia tak więc udzielając takich zamówień zamieszczamy ogłoszenie w BZP lub DUUE (Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej). Jeżeli wartość zamówienia uzupełniającego lub dodatkowego przekracza progi unijne nie zapominamy o powiadomieniu Prezesa UZP. Całkiem inną sprawą jest ewentualne rozważenie zasadności udzielenia takich zamówień w Przytocznych przypadkach, ale pytanie tego nie dotyczyło.

ODPOWIEDZ