Zamówienia uzupełniające z wolnej ręki

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Draco
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:49

Post autor: Draco » 10 gru 2007, 10:21

Witam!
Mam pilne pytanie.
Został ogłoszony przetarg nieograniczony na studium wykonalności (2 zadania).
Zostal rozstrzygniety, wybrano najkorzystniejsza oferte. Jednak okazalo sie, ze potrzebne jest jeszcze jedno studium wykonalnosci. Nie mozna tego bylo przewidziec. I co nalezy teraz zrobic? Mozna udzielic zamowienia z wolnej reki zgodnie z art 67 ust 1 pkt 6?
Jesli tak to jakie czynnosci wykonac, aby bylo poprawnie.

Prosze o pilna odpowiedz i z gory dziekuje.

pozdrawiam

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 gru 2007, 10:38

Jeżeli nie można było tego przewidzieć i w związku z tym nie było to przewidziane wyraźnie w siwz to nie można zastosować zamówień uzupełniających. O tym wyraźnie mówi art. 67 ust 1 pkt 6 – musi być możliwość udzielenia zamówień uzupełniających przewidziana w siwz. Co najwyżej można tu myśleć o zastosowaniu art. 67 ust 1 pkt 5, ale wtedy trzeba bardzo poważnie się zastanowić czy spełnione są warunki z tego punktu:

„5) w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 50 % wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli:
a) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub
b) wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego;”

Tak więc trzeba umieć wytłumaczyć, że zamówienie to było niemożliwe wcześniej do przewidzenia, że jest konieczne do prawidłowego wykonania zamówienia podstawowego i jeżeli zachodzi jeszcze jedna z sytuacji opisanych w podpunktach a) lub b). Czy prawidłowe wykonanie dwóch studiów wykonalności jest uzależnione od wykonania trzeciego studiom? Ja mam poważne wątpliwości co do możliwość zastosowania tu zamówień dodatkowych, ale oczywiście nie znam całego zamówienia i wszystkich towarzyszących mu okoliczności.

Draco
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:49

Post autor: Draco » 10 gru 2007, 10:47

W SIWZ zostały przewidziane możliwosci udzielenia zamowien uzupelniajacych zgodnie z art 67 ust 1 pkt 6 PZP.
Z tym ze w momencie ogloszenia przetargu nieograniczonego byla wiedza tylko o dwoch takicha stadiach. Jednak zmienilo sie rozporzadzenie i trzeba kolejne studium. Jednak nie ma ono wplywu na wykonanie poprzednich - udzielonych w przetargu nieograniczonym. Poprostu do tych dwoch doszlo kolejne studium wykonalnosc, o ktorym w momencie ogloszenia nie bylo nic wiadomo jeszcze.

Co nalezy teraza zrobic?
Czytalem ze nalezy najpozniej w momencie podpisania umowy wykonawcy przedlozyc do podpisu oswiadczenie (jesli wartosc jest ponizej 14 000 euro) i ze ponizej tego progu nie trzeba oglaszac zawarcia umowy na BZP.

Ale czy to wszystko? i czy do konca ten tryb tutaj ma racje bytu?


PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 gru 2007, 11:20

W takim wypadku można udzielić zamówienia uzupełniającego i jego udzielenie nie musi być uzależnionego od możliwości wykonania zamówienia podstawowego.

6) w przypadku udzielenia, w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego, dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień uzupełniających, stanowiących nie więcej niż 50 % wartości zamówienia podstawowego i polegających na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówień, jeżeli zamówienie podstawowe zostało udzielone w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego, a zamówienie uzupełniające było przewidziane w specyfikacji istotnych warunków zamówienia dla zamówienia podstawowego i dotyczy przedmiotu zamówienia w niej określonego;

Powstaje pytanie czy zamówienie na nowe studium dotyczy przedmiotu zamówienia określonego w umowie podstawowej. Można tu mieć pewne wątpliwości czy powinno to być zamówienie rozszerzające np. zakres wykonania studiów z umowy podstawowej czy może to być umowa na nowe studium, które dotyczy tego samego projektu i jest konieczne dla uzyskania np. dofinansowania dla projektu. To zależy już jak ktoś by to zinterpretował. Można zaryzykować udzielić takiego zamówienia zwłaszcza, że jego wartość nie przekracza 14000 euro. Wtedy rzeczywiście nie trzeba zamieszczać żądnego ogłoszenia w BZP. Teoretycznie nie trzeba też żądać oświadczenia od wykonawcy, ale lepiej żeby ono było dla potwierdzenia staranności zamawiającego.

Draco
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:49

Post autor: Draco » 11 gru 2007, 7:32

Mama nadzieje ze wszystko sie uda, bo stworzenie zaproszenia do negocjacji, protokolu z negocjacji to tez nie lada gratka.
A czy wymagany jest protokol postepowania jesli byl na poczatku przetarg nieograniczony, a teraz robie zam. uzupelniajace ponizej 14 000 euro? (wg mnie nie trzeba, ale spor mam z moim kolega z zamowien)

Dziekuje wczesniejsze szybkie odpowiedzi, byly bardzo pomocne.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 11 gru 2007, 8:04

Do zamówień poniżej 14000 nie stosuje się ustawy, ale to są nadal pieniądze publiczne i przy ich wydawaniu należy dochować staranności. Nie wyobrażam sobie sytuacji gdy ktoś jest zaproszony do negocjacji w sprawie ceny i nie ma po tym żądnego pisemnego śladu. Powinien być jakiś protokół, który poświadcza, że w ogóle coś się działo przed podpisaniem umowy. Na miejscu waszego szefa jak najbardziej domagałbym się spisania protokołu.

Draco
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:49

Post autor: Draco » 11 gru 2007, 11:41

Nie do konca o to mi chodzilo. Zle zrozumiales poprzedni post.
Chodzi o to ze szef dostal pismo w ktorym informuje go o takich poczynieniach i czy wyraza na nie zgode. Zgode uzyskalem.
Zaprosilem firme do negocjacji - na tym pismie tez mam zgode.
Teraz bedzie negocjacja - i z tej negocjacji tez sporzadze protokol.

Tylko czy trzeba uzupelnic tez protokol postepowania (wzor wydany Rozporzadzeniem Prezesa Rady Ministrow)?

Bo jako tako to z wolnej reki robie to ponizej progu 14 tys euro, ale przetarg podstawowy byl przetargiem nieograniczonym.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 11 gru 2007, 11:50

W takim przypadku nie trzeba zamieszczać w BZP ogłoszenia o udzieleniu zamówienia.

Draco
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:49

Post autor: Draco » 12 gru 2007, 7:30

Jak narazie poszlo wszystko zgodnie z planem.
Dziekuje za szybka odpowiedz i fachowe odpowiedzi.
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ