jak zamówić urządzenie z mało dostepnymi akcesoriami

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Post autor: moregun » 19 kwie 2007, 11:54

mam pytanie prawie techniczne
pewien producent ma w ofercie bindownice elekryczne-termiczne (wielu jest producentów takiego sprzetu) ale grzbiety okładek do tej bindownicy sa wyposarzone w jakiś rodzaj żywicy a nie klej ktory sie rozsycha po jakims czasie - firma ta twierdzi ze tylko ona ma takie okładki w ofercie i sa wpełni kompatybilne tylko z ich bindownicą. jak moge kupić tą bindownicę?? nie znam rynku tych okładek. czy moge to z wolnej reki zamówić? czy zapytanie o cenę ale nam zalezy na tych żywicznych okładkach, na ich trwałości.


-------------------
rozmawiałem teraz z przedstawicielem jeszcze raz mówi ze moze wystosować takie specjalne pismo ze są jedynym producentem takiego systemu w polsce.

czy to załatwia sprawe wolnej ręki???

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 19 kwie 2007, 13:04

To, że są jedynym producentem to nie wyjaśnia jeszcze sprawy. Problem w tym, żeby Państwo umieli wytłumaczyć, że potrzebujecie koniecznie takiej, a nie innej bindownicy. Bindownic jest dużo i konkurencja też jest duża. Czy to nie będzie uznane za sztuczne ograniczenie konkurencji przez danie zamówienia komuś kto jako jedyny produkuje bindownice z konkretnymi cechami? Zamawiający często by chciał coś bardzo dobrego, ale czy naprawdę nie wystarczy normalny typ bindownic, które są powszechnie dostępne? W jakim celu jest Wam potrzebna taka bindownica jaką produkuje tylko jeden producent?

moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Post autor: moregun » 19 kwie 2007, 13:50

nie sama bindownica ale okładki tej firmy sa unikalne bo zamiast kleju jest żywica co powoduje ze dokumenty trzymaja sie wiele lat. a oni mowia ze te akurat okladki wspoldzialaja najlepiej z ich bindownica i te okładki z żywicą to tylko oni produkują.
a potrzeba do archiwizacji uchwał (jak to w urzedzie) ktore musza lezec wiele lat, plus drobniesze sprawy biurowe.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 19 kwie 2007, 14:22

Hmm, tak na marginesie, to nie umniejszając jakości okładek i bindownic tej firmy, możliwe, że znalazłoby się jeszcze kilka innych firm gotowych dać głowę za trwałość ich produktów oraz oczywiście za to, że tylko będzie można je nakładać ich bindownicami. Nie jesteśmy zapewne w stanie ocenić czy to będzie całkiem w porządku jeśli ich wybierzecie. Jeśli ktoś będzie się chciał przyczepić zawsze może powiedzieć, że do tej pory uchwały też są w całej Polsce archiwizowane, jakoś się zazwyczaj nie rozpadają i nie trzeba było do nich stosować urządzenia produkowanego wyłącznie przez jednego producenta tylko można kupić coś taniej. Z drugiej strony nawet jeśli Państwo są pewni swojego, że musi być to a nie nic innego to skąd macie pewność że tego typu okładki nie produkuje nikt inny? A może zgłosi się ktoś z innego kraju Unii Europejskiej, który Wam sprzeda to taniej? Czy wzięliście to pod uwagę?

moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Post autor: moregun » 20 kwie 2007, 10:13

a pomijając powyzsze aspekty.
to jest urządzenie elektryczne takie jak - niszczarki, laminatory, gilotyny (można to dostać od jednego producenta- zamówienie podobne) mysle ze nie nalezaloby łączyc tego z komputerami, drukarkami i xero bo to inni producenci. a wiec mysląc jak to jest nasze jedyne zamówienie w tym roku więc czy wolna reka i tak nie przysługuje??
czy może żle rozumuję ???

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 kwie 2007, 10:28

Czy tego samego rodzaju dostawcy sprzedają owe bindownice i grzbiety oraz inne przedmioty, których jesteście nabywcami? Jeżeli zamierzacie zrobić odosobnione zamówienie na grzbiety i bindownicę, nie narażając się na zarzut podziału zamówienia w celu obejścia ustawy, a obliczona wartość zamówienia nie przekracza 6000 euro (a już wkrótce 14000 euro) to w ogóle nie trzeba stosować ustawy i tzw. „wolna ręka” jest jak najbardziej dopuszczalna.

moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Post autor: moregun » 20 kwie 2007, 10:32

chodzi mi o to ze bindownice i grzbiety zamówimy razem ale czy nie łączyć tego z komputerami?bo kompów juz zostało zamówionych w tym roku i wszystko w zapytaniu o cenę. a myśle (po przegrzebaniu internetu) ze bindownice i k0mputery nie znajdują sie u tego samego producenta.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 kwie 2007, 10:48

Zapytanie o cenę nie bardzo tu widzę, bo przedmiotem zamówienia w zapytaniu o cenę są dostawy lub usługi powszechnie dostępne o ustalonych standardach jakościowych. Wy chcecie kupić coś co nie ma jak widać ustalonego standardu jakościowego, bo chcecie żeby było lepsze niż zazwyczaj oferowane na rynku (Tak na marginesie uważam, że komputerów nie powinno się kupować w zapytaniu o cenę, bo komputery wcale nie spełniają warunku „ustalonych standardów jakościowych”. Są różne komputery, różnych producentów z różnymi podzespołami o różnych cenach). Co do zamówienia z wolnej ręki to mogłoby mieć zastosowanie pod warunkiem, jak pisałem wcześniej, umiejętnego uzasadnienia, że musicie mieć właśnie taki produkt, którego nikt inny nie oferuje, pomimo, że grzbiety i bindownice są produkowane przez wielu producentów. Najlepiej gdyby zamówienie miało wartość poniżej 6000 euro albo 14000 jeśli zaczekacie z zamówieniem jeszcze nieco ponad miesiąc, kiedy wejdzie w życie nowelizacja Pzp.

moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Post autor: moregun » 20 kwie 2007, 11:10

ok dzięki !!

o taką odpowiedz mi chodziło.

komputery (jak mowił jeden ze szkoleniowców) maja ustalone standardy. np dysk twardy 160 GB, 7200 obr/min to jest ustalony standard jaki chcemy a oferenci chyba nie mają związanych rąk. i tak każdy podzespół koputera ożna opisać. - przynajmniej ja tak myśle. MON wydalo takie rozporządzenie ze mozna opisywać komputery posługujac sie banchmarkami jest t o trudniejsze ale jeszce bardziej bedzie ustalone.


to ile jeszcze trezba czekac na ta ustawę - jeszcze miesiąc??

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 kwie 2007, 11:34

Ustawa wejdzie w życie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Obecnie czeka na podpis Prezydenta, który powinien już niedługo to zrobić. Potem jeszcze co najmniej kilka dni na opublikowanie w Dzienniku. Tak wejdzie w życie najwcześniej pod koniec maja, a najprawdopodobniej w pierwszej połowie czerwca.

Co do komputerów, to zauważmy, że nie wszystkie elementy da się szczegółowo opisać. Na przykład procesor ma jakąś prędkość liczoną w megahercach, ale tak naprawdę w zależności od tego jaka firma go produkuje to jego efektywność jest inna. Ceny zaś procesorów w zależności od producenta są różne, nie mówiąc już o tym, że każdy ma zazwyczaj preferencje i woli np. procesor taki a nie inny, bo od niego zależy tez luksus pracy z komputerem. Nawet zaś w przypadku możliwości szczegółowego opisu tego co chcemy kupić zamawiając komputer, proszę zauważyć, że przesłanką stosowania zapytania o cenę nie jest umiejętność poprawnego opisu przedmiotu zamówienia (bo to dotyczy wszystkich zamówień), ale „ustalone standardy jakościowe”. W przypadku komputerów czasem tak szybko są wprowadzane nowości zwiększające wydajność komputerów, a jednocześnie spadają ich ceny, że raczej trudno mówić o „ustalonych standardach” wobec nich.

ODPOWIEDZ