Zakup tonerów

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 23 sty 2007, 11:36

W SIWZ zamawiający zawarł zapis:Wykonawcy zobowiązani są do dostarczenia wyrobów fabrycznie nowych /nie regenerowanych/, pochodzących z bieżącej produkcji lub autoryzowanego źródła dystrybucji, które nie były poddawane procesowi ponownego napełniania oraz wymiany jakiegokolwiek elementu. Produkty powinny posiadać gwarancje producenta na terenie Polski.
Okazuje się, iż ten zapis nie eliminuje "podróbek" w związku z tym może ktoś ma pomysł jak opisać przedmiot zamówienia aby:
1. zakupić oryginalny produkt (nie regenerowany)
2. nie narazić się na ew. protest na zapisy SIWZ?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 23 sty 2007, 12:18

Obawiam się, że nie możesz zawrzeć takiego warunku o oryginalności tonerów. Jeżeli ten zapis zostanie oprotestowany to protestujący wygra przed zespołem arbitrów. Porównaj chociażby wyrok UZP/ZO/0-3133/05. Myślę, że możesz precyzyjniej opisać wymogi techniczne jakie musza spełniać tonery czyli jakość wydruku, przeciętna ilość wydruku z danego tonera. Jeżeli takie warunki zostaną spełnione czy będzie miało znaczenie czy toner był regenerowany czy nie? Przemyśl poza tym sprawę czy aby na pewno tzw. oryginalne tonery będą spełniały warunki tak określone przez Ciebie. Czy jest pewność, że „oryginalny” producent w żadnym etapie produkcji tonera nie korzysta jakichś podzespołów już wcześniej wykorzystanych przy innym tonerze, tyle tylko, że tusz jest tzw. „oryginalny” do którego masz zaufanie? Generalnie sprawa łatwa w opisaniu nie jest i wielu zamawiających łamie sobie głowy jak przeprowadzić takie postępowanie.

moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Post autor: moregun » 02 lut 2007, 8:09

mozna sie wykrecic gwarancją danej drukarki lub xero (o ile tak tam jest napisane) : toner nie powodujący utraty gwarancji na drukarkę. chyba HP ma taki zapis ze nieautoryzowany toner stanowi zerwanie gwarancji. trezba to sprawdzic.

mozna jeszcze w opisie przedmiotu w SIWZ napisac na ile kopii ma starczyc toner (wiedzac ze regenerowane nie sa takie dobre i szybciej sie zuzywają) ale zeby to sprawdzic trzebaby pooprosic o probki i przeyestowac czyli od wszystkich firm zebrac tonery i obiektywnie zbadac ich ekonomicznosc - niebywale duzo roboty - mozliwe ale kolosalnie trudne i dlugie.

i oczywiscie w umowie zproducentem takich tonerów trezba napisac ze w przypadku kiedy serwis z (tu np HP) stwierdzi uszkodzenie maszyny z winy wadliwego toneru koszty naprawy drukari ponosi producent (sprzedawca) tonerów

saab9000
Posty: 5
Rejestracja: 26 mar 2007, 11:05

Post autor: saab9000 » 26 mar 2007, 15:07

Wymówka "gwarancyjna" raczej odpada.Jeśli wpłynie protest i tak się będziesz tłumaczył, to ZA powie, że "o zapewnieniu sobie tonerów na czas trwania gwarancji mógł Pan myśleć w momencie zakupu urządzenia". Jeśli chodzi o odpowiedzialność za uszkodzenie urządzenia przez wadliwy toner to obawiam się, że baaaardzo zniechęci to Wykonawców do udziału w twoim postępowaniu. Poza tym, żeby udowodnić Wykonawcy w/w sytuację, musisz mieć ekspertyzę autoryzowanego serwisu, a nie wiem czy oni tak chętnie cos takiego napiszą. Naraża ich to na dochodzenie swoich racji przez Wykonawcę.

PEPA
Posty: 2
Rejestracja: 11 gru 2007, 12:15

Post autor: PEPA » 25 lut 2008, 9:50

Nie rozumiem problemów z przetargami na eksploatacje.
Przecież w tej branży już wszytsko chyba wyjaśniono.
1. Nie można żądać danej marki produktu (HP, Epson czy innej ani wpisać oryginalnych)
2. Produkt oryginalny nie jest 100% nowy
3. żądanie 100% nowego umożliwia start importerom chińszczyzny
4. żadna gwarancja nie ma zapisu "uzycie produktu alternatywnego powoduje utratę gwarancji" taki zaps jest niezgodny z prawem. robiąc przetrg na dużą partię sprzętu zadbajcie aby w umowie serwisowej producent nie wprowadził tych zapisów, to zamawiający decyduje. A producentom zależy aby to ich sprzęt był w twojej firmie czy urzędzie.
5. wybierając dobrego producenta alternatywy masz gwarancje, że w przypadku uszkodzenia z winy jego produktu przeprowadzi on naprawę na swój koszt. Można zarządać tego na piśmie.
6. czy wszyscy myślicie, że oryginały są produkowe przez daną firmę, otóż nie więksość to produkcja zlecona i oryginały też są wadliwe.
7. wszyscy narzekamy na marnowanie naszych podatków, to może zacznijmy robić dobre przetargi. Masz wątpliowść co wpisać do siwz zadzwoń do kilku firm i zbierz opinie. A w ten sposób zaoszczędzimy kupę kasy. Naszej kasy z naszych podatków.
8. masz wątpliowsci co do jakosci pracy zamów materiały do testów i przekonaj się na własne oczy ( przy okazji dostaniesz kilka tonerów gratis i zaoszczędzisz kase)
Na jednym z tematów forum umieściłem nazwy kilku dobrych, sprawdzonych firm.
szukajcie postów "pepa".
Oni moga nam pomóc, wystarczy zapytać.
" Ten kto pyta jest głupcem przez 5 minut, kto nie pyta będzie głupcem przez całe życie"

ODPOWIEDZ