zaginione weksle

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
agusia30
Posty: 1
Rejestracja: 20 gru 2006, 9:49

Post autor: agusia30 » 20 gru 2006, 12:03

prosze o pomoc w rozwiazaniu problemu. Podpisujac umowe o prace bylam zmuszona podpisac rowniez weksle in blanco. Kilka m-cy temu umowa wygalsa i zakonczylismy wspolprace, niestety do dnia dzisiejszego nie odzyskalam owych weksli. Byly pracodawca wciaz przekladal zaplanowane wczesniej spotkania, w koncu dwa dni temu (dopiero) raczyl mnie poinformowac ze nie moze mi ich oddac bo sie "gdzies zawieruszyly".
Jak powinnam zalatwic te sprawe by w przyszlosci byly pracodawca nie mogl wobec mnie zadac zadnych roszczen finansowych. Sprawa jest o tyle powazna, ze zginely one z sejfu do ktorego mialo dostep jeszcze kilka osob, no i z tego co mowi ta Pani nie byly one wpisane w rejestr weksli. Czy to w ogole mozliwe???
z gory dziekuje za pomoc

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 20 gru 2006, 13:14

Jeżeli wygasła podstawa prawna ewentualnego dochodzenia przez byłego pracodawcę sumy wekslowej to generalnie powinien Pani zwrócić weksle. (zależy jeszcze co było napisane w umowie o pracę co do wystawienia i zwrotu weksla) Jeżeli weksel zaginął to pracodawca powinien starać się o jego umorzenie. Mówi o tym art. 96 ustawy Prawo wekslowe

„Art. 96. Ten, komu weksel zaginął, może żądać od sądu rejonowego miejsca płatności wekslu uznania go za umorzony.
We wniosku należy podać istotną treść wekslu oraz uprawdopodobnić jego utratę, jak również interes prawny, który uzasadnia żądanie umorzenia.
Sąd przez ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym wezwie posiadacza zaginionego wekslu do zgłoszenia się w ciągu sześćdziesięciu dni i do okazania wekslu sądowi.
Termin ten biegnie od dnia płatności wekslu, a gdyby wniosek zgłoszono po terminie płatności lub gdyby termin płatności wekslu nie był oznaczony - od dnia ogłoszenia. Końcowy dzień terminu powinien być oznaczony w ogłoszeniu według daty kalendarza.
Jeżeli w ciągu terminu, oznaczonego w wezwaniu, nikt nie zgłosi się z wekslem, sąd wyda orzeczenie, uznające weksel za umorzony.
Jeżeli natomiast posiadacz wekslu zgłosi się przed wydaniem orzeczenia, sąd umorzy dalsze postępowanie po przesłuchaniu interesownych i po okazaniu wekslu żądającemu umorzenia.
Zarówno o wszczęciu postępowania, jako też o jego wyniku sąd zawiadomi trasata i wszystkich dłużników wekslowych, wskazanych przez żądającego umorzenia wekslu.”

Zapraszamy także, a może nawet przede wszystkim do pytań w zakresie stosowania Prawa zamówień publicznych.

ODPOWIEDZ