Zabezpieczenie należytego wykonania umowy

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Neta
Posty: 1
Rejestracja: 05 lis 2007, 17:19

Post autor: Neta » 07 lis 2007, 16:57

Witam,
czy przy szacunkowej wartości zamówienia 1 mln zł, czyli przekraczającej próg unijny dla administracji samorządowej,na dostawę, wymagane jest wniesienie zabezpieczenia nalezytego wykonania umowy czy leży to w gestii Zamawiającego?? wiem, że wymagane jest wadium, natomiast art. 147 nie narzuca chyba tego obowiązku w takim przypadku??

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 lis 2007, 20:45

To prawda art. 147 ust 1 mówi, że zamawiający może żądać od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy, a więc nie ma takie obowiązku. Wyjątkiem od tej ogólnej zasady są zamówienia na dostawy lub usługi jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 10.000.000 euro, z wyjątkiem umów kredytu i pożyczki. Tak więc w przypadku umowy dostawy o wartości jednego miliona złotych nie ma obowiązku żądania wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

ODPOWIEDZ