Wykonawcy występujący wspólnie .....

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
AdiPosen
Posty: 19
Rejestracja: 20 lis 2007, 15:00

Post autor: AdiPosen » 20 lis 2007, 15:12

W prowadzonym przez nas postępowaniu -
z dokumentów wynika że ofertę składają 3 wykonawcy w formie "konsorcjum" (3 krs-y, 3 oswiadczenia itd......). Ci 3 wykonawcy oczywiście ustanowili spośród siebie Lidera.. powiedzmy firmę "X" - dla której dołączono pełnomocnictwo z którego wynika, że w tym właśnie postępowaniu ci 3 wykonawcy występują wspólnie i daja firmie X - Liderowi, pełnomocnictwo do składania wszelkich oświadczeń, wniosków dokumentów itd.... w imieniu wszystkich 3 Wykonawców. i wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że na "Formularzu ofertowym" w miejscu przeznaczonym na "Wykonawcę" widnieje tylko firma "X", a nie wszyscy członkowie konsorcjum.
Jakie jest wasze zdanie??? co należy dalej począć z tą ofertą???
1.Uznać że Wykonawca "X" sam złożył ofertę i sprawdzać dokumenty z oferty dotyczące tylko jego?
2. Odrzucić od razu ofertę??
3. Wezwać do udzielenia wyjaśnień, czy oferta złożona została tylko przez "X" czy w imieniu wykonawców wystepujących wspólnie??
4. Czy może zastosować jakieś inne rozwiazanie??
Co byście zrobili w takiej sytuacji???
Proszę o podanie ewentualnie wyroków lub innej podstawy prawnej na podstawie których wybralibyście rozwiązanie tego problemu.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 lis 2007, 9:36

Co prawda nie znam całej treści tego pełnomocnictwa, ale zastanawiam się co wzbudziło twój niepokój? Trzy podmioty ustanowiły pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Pełnomocnik złożył w ich imieniu ofertę w postępowaniu. Skoro było pełnomocnictwo to po co wszyscy wykonawcy mają jeszcze podpisywać formularz ofertowy? Jeśli pełnomocnictwo zawiera też upoważnienie do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego to przecież tylko lider konsorcjum podpisze umowę w imieniu całego konsorcjum, a nie wszyscy konsorcjanci. Tak samo jest z ofertą. Czy inni forumowicze mają inne zdanie?

Ania
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2007, 9:42

Post autor: Ania » 21 lis 2007, 10:10

Zgadzam się w 100% z przedmówcą. Jak dla mnie wszytsko oki.A gdyby było np.7 wykonawców w konsorcjum to co??...też trzeba by było wpisywać wszytskich do oferty??!!Jeśli pełnomocnictwo udzielili m.in. do złożenia oferty to nie ma problemu.

AdiPosen
Posty: 19
Rejestracja: 20 lis 2007, 15:00

Post autor: AdiPosen » 21 lis 2007, 10:54

AdiPosen;2930 pisze: ... i wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że na "Formularzu ofertowym" w miejscu przeznaczonym na "Wykonawcę" widnieje tylko firma "X", a nie wszyscy członkowie konsorcjum.
Nie zrozumieliśmy się . To że ofertę w tej sytuacji PODPISUJE Lider jest oczywiste.
Chodziło mi o to, że jako "Wykonawca" (w miejscu w którym okresla się nazwę, siedzibę, nr tel itd.) w formularz ofertowy została WPISANA tylko firma "X". Przez co na otwarciu ofert wyczytano że tą ofertę złożyła tylk ofirma "X". Jednak dopiero po analizie reszty dokumentów okazało się że jest to konsorcjum.
i chodzi o to że z oferty czt. formularza ofertowego nie wynika że oferte złożyło konsorcjum tylk ojeden Wykonawca - "X".

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 lis 2007, 5:58

To rzeczywiście zagwozdka dla zamawiającego. Przyznam, że takiej sytuacji na szczęście nie miałem. Skoro z oferty nie wynika że wykonawca składa ofertę w imieniu konsorcjum to jest problem. Formularza oferty przecież nie można uzupełnić. Co prawda z treści oferty domniemywać można, że zamiarem wykonawcy było wspólne złożenie oferty i takim zamiarem ustanowili pełnomocnika to podpisania i złożenia jej, jednakże formalności co do treści formularza ofertowego powinny być zachowane. Do odrzucania oferty chyba nie ma od razu podstaw. Wezwać do wyjaśnień zawsze można tylko co to da? Wykonawca wyjaśni, ze chciał złożyć ofertę wspólnie z innymi firmami, ale przecież nie można przyjąć wyjaśnień, które cokolwiek dodają do oferty, że tak powiem „twórczo ją rozwijają”. Ocenić zaś ofertę jakby była złożona tylko przez jednego, podpisanego wykonawcę jest koncepcją ciekawą i być może jedyną logiczną w tym przypadku. Ciekaw jestem jednak jak inni by postąpili w tej sytuacji.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 22 lis 2007, 14:38

Znalazłem się właśnie w podobnej sytuacji. Jeden z wykonawców złozył ofertę, gdzie w fomularzu ofertowym w miejscu dane wykonawcy widnieje zapis: "konsorcjum firm w skład, którego wchodzą" i tutaj pojawiają się dane tylko jednego wykonawcy (wszystkiem pozotsałe dokumenty złożone wraz z ofertą również dotyczą tylko tego wykonawcy. W żadnym innym miejscu oferty nie ma żadnych dokumentów wskazujących na to, iż ofertę złożyło konsorcjum. Co w takiej sytuacji?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 23 lis 2007, 22:59

W takiej sytuacji wiadomo, że ofertę złożyła jedna firma – jeden wykonawca. To, że w formularzu oferty został zapis o konsorcjum jest pomyłką, bo wykonawca albo planował konsorcjum albo wziął formularz i nie dostosował go do danego przetargu. Poprosiłbym o wyjaśnienie przez wykonawcę co ma oznaczać zapis o konsorcjum i on pewnie wyjaśni że omyłkowo to się znalazło. Nie ma powodu nie przyjmować takich wyjaśnień, bo nie zmienią one treści oferty ani wyniku postępowania.

ODPOWIEDZ