czy wykonawca wykluczony może złożyć protest?

Protesty, odwołania, skargi do sądu. Wszelkie tematy związane ze środkami ochrony prawnej w zamówieniach publicznych.
Kropka
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2008, 0:22

Post autor: Kropka » 03 cze 2008, 0:27

Jako wykonawca zostałem wykluczony z postępowania, na co złożyłem protest, który został przez zamawiającego odrzucony-obecnie zastanawiam się na odwołaniem ale ..
Czy w obecnej sytuacji mogę domagać się wykluczenia innego zamawiającego - z uwagi na niedopełnienie obowiązku przekazania przystąpienia do protestu (art. 181 ust 5) – to jest jego drugie takie uchybienie (po pierwszym zwróciłem się z pismem do niego i do wiadomości zamawiającego, że tak nie powinien robić).?
Generalnie czy wykonawca wykluczony może złożyć protest?

pozdrf

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 cze 2008, 10:32

Trochę za mało danych by móc stwierdzić czy jeszcze można czy nie można złożyć protestu. Generalnie zamawiający powinien jednoczenie z wykluczeniem i odrzucaniem ofert wybrać najkorzystniejszą ofertę. Wtedy żeby złożyć protest trzeba wykazać tzw. „interes prawny”. Nie wystarczy wiec czuć się pokrzywdzonym z powodu bezprawnego wykluczenia, ale trzeba pokazać, że inne, korzystniejsze oferty winny być odrzucone, a Pańska oferta powinna być wybrana. Jeśli Pan tego nie wykazał, protest powinien być oddalony. Jeżeli od wykluczenia minął już termin na wnoszenie protestów to znaczy ze wykluczenie się uprawomocniło i teraz nie ma pan prawa już wnosić protestów. Taki protest winien być wtedy odrzucony jako wniesiony po terminie.

Kropka
Posty: 2
Rejestracja: 03 cze 2008, 0:22

Post autor: Kropka » 03 cze 2008, 11:58

Nikłe szanse w sumie na "interes prawny", "na odwołanie" od odrzucenia mojego protestu na wykluczenie zostało 2 dni
Trochę teoretyzując gdyby jednak wygrał w odwołaniu moja oferta byłby najkorzystniejsza (wiec wykluczenie konkurenta nie miałoby znaczenia), ale najbardziej przeszkadza mi jego cwaniactwo i nieuczciwe postępowanie ( mam o tym tylko fragmentaryczną wiedzę z uwagi na nie przekazywanie mi dokumentów przez niego)

Z drugiej strony "czy i jak" można skorzystać z art 146 ust 1 pkt 6 - w przystąpieniach do moich protestów /których nie otrzymałem jako protestujący/ wykonawca nie odnosił się do oprotestowanych czynności lecz np wnosił o odrzucenie nas oferty itp, czyli ewidentnie naruszał art 181 ust 5

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 cze 2008, 12:18

Trudno powiedzieć coś na pewno skoro nie mam dostępu do dokumentów przetargowych. Nie wiem o jakie przystąpienia do Pańskich protestów chodzi, których Pan nie otrzymał. To czy istnieją przesłanki do nieważności umowy z art146 ust 1 pkt 6) trzeba by się na spokojnie zastanowić po przestudiowaniu wszystkich czynności stron postępowania. Ja Panu na to pytanie nie odpowiem bez znajomości całego przetargu.

ODPOWIEDZ