Wykluczenie czy odrzucenie

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 13 lis 2007, 13:31

Zamawiający wezwał Wykonawcę do uzupełnienia dokumentów (26.3) i jednocześnie do złożenia wyjaśnień (87.1).
Wykonawca nie uzupełnił dokumentów ani też nie złożył wyjaśnień.
Co w takiej sytuacji?
Jeżeli chodzi o nieuzupełnienie dokumentów to oczywiście wykluczamy wykonawcę 24.2.3, co skutkuje odrzuceniem jego oferty, a co w sprawie nie złożenia wyjaśnień?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 13 lis 2007, 13:44

W sprawie nie uzupełnienia wykluczenie. W sprawie wyjaśnień nic nie robicie, bo wykonawca nie ma obowiązku odpowiadać na wezwanie do wyjaśnień, chyba, że treść oferty bez wyjaśnień jest na tyle niejasna, że trzeba ofertę odrzucić bądź wykonawcę wykluczyć na jakiejś ustawowej podstawie. Jeśli brak odpowiedzi na wezwanie do wyjaśnień nie powoduje konieczności odrzucenia to zostawia się to i tyle.

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 13 lis 2007, 13:58

Jeśli brak odpowiedzi na wezwanie do wyjaśnień nie powoduje konieczności odrzucenia to zostawia się to i tyle.

Właśnie w tej sprawie brak odpowiedzi powoduje konieczność odrzucenia oferty

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 13 lis 2007, 14:08

Skoro istnieją powody do odrzucenia oferty, a wykonawca nie wyjaśnia wątpliwości to ofertę trzeba odrzucić. By może dlatego nie odpowiedział na wezwanie do wyjaśnień, bo wiedział, że nie jest w stanie nic zrobić żeby uratować ofertę, bo to co napisał nie da się już zmienić.

mona11
Posty: 11
Rejestracja: 04 paź 2007, 13:15

Post autor: mona11 » 26 lis 2007, 10:59

PiotrW;2842 pisze:Skoro istnieją powody do odrzucenia oferty, a wykonawca nie wyjaśnia wątpliwości to ofertę trzeba odrzucić. By może dlatego nie odpowiedział na wezwanie do wyjaśnień, bo wiedział, że nie jest w stanie nic zrobić żeby uratować ofertę, bo to co napisał nie da się już zmienić.
Jeżeli chcemy odrzucić ofertę z powodu braku złożenia wyjaśnień przez wykonawcę to jaka będzie podstawa prawna ? bo moim zdaniem w art. 89 PZP nie ma o tym mowy .

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 26 lis 2007, 11:32

Nie pisałem, że odrzuca się ofertę z powodu nie złożenia wyjaśnień tylko z powodu istnienia powodów do odrzucenia. Jakie one są tego nie wiem, bo Grażyna nie napisała dokładnie jaką podstawę ma na myśli. Być może chodzi tu o niezgodność oferty z treścią siwz. Być może po prostu wykonawca będzie wykluczony, a w związku z tym wykluczeniem oferta odrzucona.

mona11
Posty: 11
Rejestracja: 04 paź 2007, 13:15

Post autor: mona11 » 26 lis 2007, 12:02

Mam pytanie : jeżeli potraktować art.87.1 oraz słowo w zapisie "może"jako uprawnienie zamawiającego do uzyskania wyjaśnień ,to czy wykonawca może wnieść protest w przypadku gdy zamawiający nie zażąda wyjaśnień a oferta skutkować będzie odrzuceniem?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 26 lis 2007, 12:10

Generalnie nie można składać protestu na nie żądanie złożenia wyjaśnień, bo to jest uprawnienie, a nie obowiązek zamawiającego. Skoro nie żąda wyjaśnień być może wszytko jest dla niego jasne w ofercie. Potem można złożyć protest jeśli wybierze ofertę, a z tym wyborem jakiś wykonawca się nie zgadza.

AdiPosen
Posty: 19
Rejestracja: 20 lis 2007, 15:00

Post autor: AdiPosen » 27 lis 2007, 10:14

Ja bym zrobił tak:
Jeżeli brak wyjasnień o których piszesz powoduje że oferta podlega odrzuceniu,
- Wykluczyłbym wykonawcę a w uzasadnieniu wykluczenia zaznaczyłbym że PONADTO Zamawiający zauważył w ofercie nastepujące uchybienie .....

Postąpiłbym tak dlatego, że :
Najpierw sprawdzamy czy wykonawca nie podlega wykluczeniu ,a jezeli nie podlega to dopiero wówczas powinniśmy sprawdzić ofertę pod kątem ewentualnego odrzucenia. oczywiście zamawiający wykonują te czynności jednocześnie zaoszczędzając czas, jednak czynności jakie podejmowane są w postępowaniu powinny mieć kolejność:

1. WYKLUCZENIE WYKONAWCY
2. ODRZUCENIE OFERTY

- Ofertę wykonawcy Wykluczonego uznaje się za odrzuconą (24.4) wiec nie ma konieczności dodatkowo odrzucania oferty.

ODPOWIEDZ