Wszczęcie postępowania o zamówienie publiczne

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 lis 2006, 13:41


Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 06 lis 2006, 14:01

PiotrW;530 pisze:Czy w jakiś odgórny sposób informujecie ich o tym, czy zamieszczacie tego typu informację na stronie internetowej? Czy wykonawcy podają może zły przedział czasowy źle interpretując kwestię wszczęcia postępowania?
Przykładowo - przekazuje ogłoszenie do publikacji w BZP, w tym samym dniu idzie ogłoszenie na www - na tym z kolei jest data jego zamieszczenia.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 06 lis 2006, 20:48

To chwalebne, że na stronie internetowej, na której zamieszczasz ogłoszenie jest data jego zamieszczenia. Też uważam, że tak powinno być, niestety nie zawsze tak jest. Widziałem strony z ogłoszeniami, na których nie dało się odczytać, kiedy ogłoszenie zostało zamieszczone. Co więcej, nawet jeśli automatycznie jest umieszczana data zamieszczenia pliku, to zmiany dotyczące na przykład przeniesienia pliku do innego folderu lub zmiany nazwy tego folderu, mogą spowodować zmianę daty zamieszczenia pliku. I choć on był tam już dawno dla postronnych odwiedzających napisane będzie, że data jego zamieszczenia jest późniejsza. Do tego wszystkiego dochodzi wreszcie ustawowy brak obowiązku upublicznienia daty zamieszczenia ogłoszenia na stronie oraz fakt, że sami wykonawcy często nie wiedzą, co to znaczy „wszczęcie postępowania” uważając to za opublikowanie ogłoszenia w BZP lub Dzienniku Unijnym. Jeżeli zamawiający nie postąpi mądrze i nie zamieści w internecie lub na tablicy ogłoszeń wyraźniej informacji, kiedy postępowanie wszczęto, to postępuje zgodnie z prawem utrudniając jednocześnie życie wykonawcom, a poniekąd i sobie, bo dostanie złe dokumenty w ofercie.

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 06 lis 2006, 21:57

Nie byłoby tego problemu, gdyby Pzp jasno określało jaką konkretną datę należy uważać za datę wszczęcia postępowania. Ja uważam, że postępowanie powinno być wszczynane z dniem publikacji ogłoszenia w BZP lub DUWE. Niestety w polskim Biuletynie ogłoszenie ukazuje się po około 10 dniach (póki co) i trudno jest zaoszczędzić wtedy czas na procedurze. Szykująca się zmiana ustawy Pzp ma wprowadzić samodzielne zamieszczanie ogłoszenia w BZP, a nie tylko przekazywanie go Prezesowi, który decyduje kiedy ma się ukazać. W Biuletynie Unijnym ogłoszenie ukazuje się szybko, po jednym, dwóch dniach, jeśli jest przesyłane elektronicznie, zresztą tak jest najłatwiej.

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 07 lis 2006, 7:43

archie;535 pisze:Ja uważam, że postępowanie powinno być wszczynane z dniem publikacji ogłoszenia w BZP lub DUWE.
Zgoda, o ile zamieszczanie ogłoszeń bedzie samodzielne (o czym piszesz dalej), póki co jest to awykonalne bo nie sposób przewidzieć którego dnia raczą zamieścić ogłoszenie w BZP i tym samym nie sposób podać terminu składania ofert/wniosków

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 07 lis 2006, 21:16

Masz rację. Jeżeli nie mam wpływu na termin ukazania się ogłoszenia to nie mogę wiedzieć jaki ustalić termin otwarcia ofert w razie gdybym chciał wszcząć postępowanie w dniu ukazania się ogłoszenia. Wyłącznie samodzielne zamieszczenie ogłoszenia lub pewność, że ukaże się ono w bardzo bliskiej przyszłości dają szansę na przeforsowanie takiej opcji. Jeszcze co do ogłoszeń w BZP to teraz dostaję na maila z kilkudniowym wyprzedzeniem z zawiadomieniem kiedy ukaże się ogłoszenie, w jakim Biuletynie i pod jakim numerem. A wiec ludzie z UZP mają już przygotowane ogłoszenie ale nie jest ono ogłaszane od razu tylko czeka w kolejce, aż zmieści się w papierowym wydaniu BZP. Cieszę się więc, że są plany wprowadzenia wyłącznie elektronicznej wersji BZP.

ODPOWIEDZ