wniosek o przekazanie SIWZ

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
OLKA
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2007, 14:16

Post autor: OLKA » 31 maja 2007, 13:44

Art. 42 ust.2 ustawy Pzp - mówi:"iż na wniosek wykonawcy zamawiający przekazuje w terminie 5 dni SIWZ". Czy zgodnie z zasadą pisemności obowiązującą w Prawie zamówień publicznych, musi być to wniosek pisemny?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 31 maja 2007, 18:29

Nie musi być. Prawo zamówień publicznych dopuszcza aby to zamawiający wybrał sposób komunikowania się z wykonawcą.

Art. 27. 1. W postępowaniach o udzielenie zamówienia oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje zamawiający i wykonawcy przekazują, zgodnie z wyborem zamawiającego, pisemnie, faksem lub drogą elektroniczną.
2. Jeżeli zamawiający lub wykonawca przekazują oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje faksem lub drogą elektroniczną, każda ze stron na żądanie drugiej niezwłocznie potwierdza fakt ich otrzymania.
3. Wybrany sposób przekazywania oświadczeń, wniosków, zawiadomień oraz informacji nie może ograniczać konkurencji; zawsze dopuszczalna jest forma pisemna, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie.

Jeżeli zamawiający ustalił, że wybiera formę faksu lub elektroniczną to znaczy, że traktuje je na równi z formą pisemną i samo przesłanie faksu wystarczy. Często jednak ciągle zamawiający żąda potwierdzenia pisemnego wysłanego wcześniej faksu lub maila. Wtedy jeśłi poprzestaniemy tylko na faskie możemy nie doczekać się SIWZ-u, tak więc należy dokładnie wczytywać się w ustalony sposób komunikacji z wykonawcami.

OLKA
Posty: 9
Rejestracja: 29 maja 2007, 14:16

Post autor: OLKA » 01 cze 2007, 8:10

Dziękuję, za odpowiedź..Może niezbyt precyzyjnie zadałam pytanie, ale chodzi mi o to czy zapis ten zmusza do wysłania wniosku do zamawiającego przez wykonawcę - konkretnie jakiegoś dokumentu (forma pisemna, faks lub droga elektroniczne - zawsze jest po tym ślad). Spotkałam się z sytuacją, że jednostka wydaje specyfikacje..i nie ma żadnego potwierdzenia o wniosku wykonawcy - w jakiejkolwiek formie. Ma natomisat rejestr pobranych specyfikacji , gdzie wpisuje kto pobrał SIWZ.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 cze 2007, 8:24

Zamawiający powinien mieć wniosek wykonawcy na piśmie o wydanie SIWZ, choćby po to aby móc udowodnić, że przekazał SIWZ przed upływem 5-dniowego terminu określonego w ustawie. Jako, że postępowanie jest pisemne powinien być ślad po wniosku, choćby w formie faksu lub wydruku e-maila.

agsw20
Posty: 108
Rejestracja: 13 wrz 2007, 8:05

Post autor: agsw20 » 17 wrz 2007, 13:00

to w takim razie SIWZ nie publikuje się na stronie internetowej Zamawiającego ?
tylko sie przesyła na wniosek wykonawców???????????????

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 17 wrz 2007, 13:12

Proszę spojrzeć do artykułu 42 Prawa zamówień publicznych. Oprócz tego, że w przetargu nieograniczonym jest obiwązek zamieszczenia siwz na stronie, trzeba go też ją wysłać na wniosek wykonawcy jeśli zechce wersję pisemną.

ODPOWIEDZ