wątpliwości dot. art.34 PZP

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
edytab
Posty: 334
Rejestracja: 09 cze 2008, 9:01

Post autor: edytab » 01 paź 2008, 12:24

1) czy ust. 3 odnosi się także do usług i dostaw, o ktorych mowa w ust. 1 tj. powtarzających się okresowo?
2) czy zakup licencji na oprogramowanie komputerowe, zakup paliwa można potraktować jako usługi powtarzające się okresowo?
3) czy są argumenty przemawiające za osobnym potraktowaniem każdego zakupu paliwa bez narażania się na zarzut naruszenia przepisu art. 32 ust. 2?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 paź 2008, 15:11

Pkt 1) – tak ust 3 odnosi się do usług i dostaw powtarzających się okresowo. Pkt 2 – nie. Można bowiem zakupić od razu cale paliwo bądź wszystkie licencje na oprogramowanie, takie zamówienie będzie p prostu zamówieniem udzielnym w częściach, a nie powtarzającym się okresowo. Żeby zamówienie uznać za powtarzające się okresowo musiałoby ono być niemożliwe do zrealizowania „jednorazowo”. Na przykład usługi sprzątania budynku nie da się wykonać od razu za cały rok, w przeciwieństwie do zakupu paliwa, które teoretyczni może być od razu kupione w nieograniczonej ilości, bez względu na oczywisty fakt, że przecież nie byłoby gdzie go przechowywać. Pkt 3 – tak jak wyżej opisałem. Zakup paliwa trzeba potraktować jako zamówienie udzielane w częściach, trzeba zsumować jego wartość za cały rok i w takim trybie udzielić zamówienia jaki wyjdzie z ogólnej wartości.

ODPOWIEDZ