Uzupełnienie SIWZ - wzór umowy

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Draco
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:49

Post autor: Draco » 29 sie 2008, 11:13

W przetargu wymagana była parafka a każdej stronie oraz m.in. podpisany wzór umowy stanowiący załącznik do SIWZ. Wykonawca tylko dał parafki na każdej stronie ale nie podpisał wzoru umowy - czy należy wezwać do uzupełnienia?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 29 sie 2008, 11:32

To nie podlega uzupełnieniu. Inną sprawą jest, że zupełnie nie rozumiem jakim prawem zamawiający żąda podpisania wzoru umowy. Cos takiego nie może być podatną o odrzucenia oferty. Zamawiający podaje wzór umowy w specyfikacji i on jest wiążący dla wykonawców. Jego obowiązywanie nie zależy od jakiegokolwiek podpisania na etapie składania oferty. Samo złożenie oferty oznacza, że wykonawca zgadza się z tym wzorem i jest zobowiązany ją podpisać w razie wyboru. Jeśli zaś nie będzie chciał podpisać umowy, to żadne parafowanie lub podpisywanie wzorów umowy nie będzie miało i tak znaczenia.

Draco
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:49

Post autor: Draco » 29 sie 2008, 12:21

poprzez podpisanie wzoru umowy uważamy że ogolne jej warunki zostaja zaakceptowane, ale po glebszej analizie widze ze jest ten zapis troszke problematyczny. dziekuje za informacje

Janosik
Posty: 53
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:34

Post autor: Janosik » 02 wrz 2008, 11:36

Moim zdaniem żądanie podpisanej (parafowanej) umowy (wzorca) jest uzasadnione. Proszę pamiętać, że najwięcej konfliktów wynika podczas podpisywania i wtedy zaczynają się schody. Wykonawca twierdzi, że dostał coś innego, zamawiający twierdzi coś całkiem odmiennego.
Tak więc takie oczekiwanie złożenia dokumentu jest uzasadnione. Poza tym znajduje oparcie w przepisach k.c.
Art. 384. § 1. Ustalony przez jedną ze stron wzorzec umowy, w szczególności ogólne warunki umów, wzory umów, regulaminy wiążą drugą stronę, jeżeli zostały jej doręczone przy zawarciu umowy.

Jeżeli zostały jej doręczone ... i teraz problem znika jak wykonawca złoży wraz z ofertą podpisaną umowę. Ciężar udowodneinia ewentualnych odstępst spada na niego

ODPOWIEDZ