Uzupełnienie dokumentów

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 12 wrz 2007, 11:15

Zamawiający żądał od Wykonawcy załączenia do oferty próbki materiału.
Przy ocenie oferty Zamawiający stwierdził że w/w próbka nie posiada odpowiednich parametrów wymaganych w specyfikacji technicznej załączonej do SIWZ. Czy w tej sytuacji Zamawiający wzywa Wykonawcę do uzupełnienia w/w próbki?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 wrz 2007, 12:17


Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 12 wrz 2007, 12:40

Wynika z tego, iż art. 26.3 nie będzie miał zastosowania w przypadku &3.1.1 czyli: próbek, opisów lub fotografii, natomiast do pkt. od 2 do 4 tak.
Oczywiście w tym przypadku duże znaczenie mają wyrazy "dokumenty i oświadczenia".
W znowelizowanej ustawie wprowadzono zapis, że zamawiający zobowiązany jest do stosowania art. 26.3 w zakresie dokumentów i oświadczeń podmiotowych jak i przedmiotowych - bez żadnych wyłączeń ( mam tutaj na myśli &3.1.1). Dlaczego więc zamawiający mają teraz decydować czy coś jest dokumentem czy nie?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 wrz 2007, 15:20

Zamawiający ma stosować prawo. Mowa jest o uzupełnianiu dokumentów i oświadczeń. Jeśli próbką jest na przykład kiełbasa, bo zamówienie opiewa na dostawę żywności do stołówki i komisja chce zbadać jakość i smak kiełbasy to przecież kiełbasa nie jest dokumentem. Tak samo jak igły lekarskie, które mają być sprawdzone w działaniu. Tak więc wszystko wskazuje na to, że nie można prosić o uzupełnienie tegoż, aczkolwiek nie jest mi znany jakiś podobny casus tego rodzaju. Może inni użytkownicy forum wypowiedzą się też na ten temat co o tym sądzą?

ODPOWIEDZ