Urzędnicy sami zamieszczają ogłoszenia o przetargach

Co ostatnio ukazało się w gazetach, czasopismach lub książkach i związane jest z zamówieniami publicznymi
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 21 cze 2007, 8:17

Urzędnicy sami zamieszczają ogłoszenia o przetargach – Rzeczpospolita, 21 czerwca 2007

Po zmianie przepisów o zamówieniach publicznych zamawiający mają problemy z ogłaszaniem przetargów

Obowiązujące od 11 czerwca znowelizowane prawo zamówień publicznych zmieniło zasady publikowania ogłoszeń. Dotychczas ogłoszenia o zamówieniach, których wartość nie przekraczała 60 tys. euro, urzędnicy zamieszczali sami na stronach internetowych Urzędu Zamówień Publicznych. Jeżeli wartość przekraczała tę kwotę, ale pozostawała poniżej tzw. progów unijnych, przesyłali ogłoszenia prezesowi UZP, a ten publikował je w Biuletynie Zamówień Publicznych. Teraz wszystkie ogłoszenia dotyczące zamówień o wartości niższej niż progi unijne są zamieszczane przez samych zamawiających. I tu pojawiły się problemy. Trzeba bowiem zarejestrować się w dwóch serwisach: UZP i BZP.
Pierwsza z rejestracji odbywa się przez Internet przez wypełnienie elektronicznego formularza. Aby dokonać drugiej, urzędnicy również wypełniają formularz internetowy, z tą różnicą, że trzeba go wydrukować i przesłać pocztą pod adresem UZP.
Po rejestracji urzędnicy dostają odrębne loginy i hasła do obu serwisów. Dotychczasowe, uzyskane przed zmianą przepisów, zachowały ważność. Co istotne, aby zamieścić ogłoszenie w BZP, trzeba mieć również login i hasło do portalu UZP. Duże kłopoty sprawiają ogłoszenia o udzielonych zamówieniach. Nie wszyscy urzędnicy wiedzą, gdzie je zamieszczać. Co do zasady miejsce ich publikacji nie zostało zmienione. Ogłoszenia o udzielonych zamówieniach, których wartość nie przekraczała 60 tys. euro, należy publikować na stronach portalu UZP w sekcji "Ogłoszenia podprogowe". Pozostałe trafiają do BZP. Dotychczas jednak zamawiający przesyłał je do prezesa UZP (często drogą elektroniczną), a dopiero ten zamieszczał je na stronie internetowej BZP. Teraz zaś robią to sami urzędnicy.
Instrukcja, jak zamieścić ogłoszenie, znajduje się na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych: http://www.portal.uzp.gov.

ODPOWIEDZ