unieważnienie przetargu

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Szyltony
Posty: 3
Rejestracja: 08 kwie 2008, 5:15

Post autor: Szyltony » 26 kwie 2008, 7:51

Witam! Mam pytanie. Zamawiający ogłosił przetarg na wykonanie trzech prac o podobnym charakterze w jednym postępowaniu. Prace są w sporej części dofinansowane z wniosku, i każda jest wyceniona na jakąś kwotę. Jeden z wykonawców złożył ofertę z wyszczególnieniem kwot za poszczególne prace z tym że prace 1 i 2 mieszczą sie w kwocie zabezpieczonej na te prace a w 3 przekracza, ale suma wszystkich nie przekracza kwoty zabezpieczonej. Co w takim przypadku powinien zrobić zamawiający? W specyfikacji nie przewidziano składania zamówień częściowych w związku z tym, że prace są finansowane z wniosku. Dość dużym problemem było przesunięcie powiedzmy to oszczędności z prac 1 i 2 na prace nr 3. Czy dobrym rozwiązaniem jest unieważnienie przetargu na podstawie braku środków na poszczególne zadanie i ogłoszenie nowego przetargu ale z uwzględnieniem, że cena ma być za całość?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 26 kwie 2008, 8:47

O jakie „prace” chodzi? Roboty budowlane? Jeśli tak to czemu jest to robione w jednym postępowaniu. Tak czy inaczej skoro nie jest to postępowanie częściowe to liczy się tylko całość przedmiotu zamówienia i nie ma mowy o przesuwaniu środków z jednego zadania na drugie, bo ważna jest tylko ogólna kwota przeznaczona na sfinansowanie zamówienia. Nie ma znaczenia, jakie środki przeznaczono na poszczególne „zadania”, bo gdyby zamawiający liczył się z ograniczeniami na jakieś zadanie to ogłosiłby je w oddzielnym przetargu albo co najmniej w postępowaniu częściowym. Jeżeli zaś teraz okazuje się, że najtańsza oferta przekracza środki przeznaczone na sfinansowanie zamówienia to proszę unieważnić. Wcześniej nie ma takiej podstawy do unieważnienia.

Szyltony
Posty: 3
Rejestracja: 08 kwie 2008, 5:15

Post autor: Szyltony » 28 kwie 2008, 0:29

Chodzi o prace z zakresu "czynnej ochrony przyrody", jeden obszar chroniony ale różne prace w różnych miejscach. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoją odpowiedz ale w najtańszej ofercie suma trzech prac mieści się w kwocie zabezpieczonej na te prace nawet jest o jakieś 30% niższa, z tym że cena wykonania jednej z prac przewyższa środki na nią zabezpieczone. Jak unieważnić, to na jakiej podstawie i co to da. Prawdopodobnie w drugim postępowaniu ten samo oferent poda cenę za całość, bez rozbijania na części i wygra przetarg.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 28 kwie 2008, 7:56

Nie bardzo rozumiem już o co chodzi. Skoro nie jest to postępowanie częściowe to można unieważnić całość albo wybrać najkorzystniejszą ofertę. Liczy się tylko całość zamówienia i to jaką kwotę odczytano na otwarciu ofert. Jeżeli cena najtańszej oferty mieści się w tej kwocie to nie ma podstawy do unieważnienia. Nie ma znaczenia, że dla was jakieś zadanie zostało wycenione za drogo. W takim razie trzeba było ogłosić trzy przetargi albo podzielić postępowanie na części. Nie zostało podzielone więc mowa o jakimś przekroczeniu j jednym zadaniu jest bezprzedmiotowe. To normalne, że oferent podał cenę za całość bo chyba właśnie tego żądaliście. Dlaczego nie zrobiliście podziału zamówienia?

ODPOWIEDZ