unieważnienie postepowania

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
Ewa73
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2007, 13:38

Post autor: Ewa73 » 13 lis 2008, 13:38

Proszę o pomoc.
Po ogłoszeniu postepowania zorientowaliśmy sie, że brakuje nam decyzji środowiskowej. Zgodnie z polskim prawem nie jest ona wymagana dla przedmiotu zamowienia którego dotyczy postepowanie, jednak w związku z faktem, ze zadanie to zostało zgłoszone do dofinansowania ze srodków unijnych brak oceny odziaływania na srodowisko spowoduje utratę srodków unijnych. Na jakiej podstawie mozna unieważnić to postępowanie? Myslałam o przesłance z art 93 ust. 6, ale o ile potrafiłabym uzasadnić, że nie leży ono w interesie publicznym to trudno udowodnić, że nie mogłam tego wcześniej przewidziec w sytuacji gdy wytyczne w tym zakresie zostały opublikowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w maju tego roku. Może komus już zdarzył się taki przypadek i mógłby mi wskazać najlepsze rozwiazanie takiej sytuacji?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 13 lis 2008, 14:15

93.1.6 odpada na pewno, bo przecież samo postępowanie jest w interesie publicznym, a groźba utraty dofinansowania nie likwiduje tego interesu. Oczywiście można próbować unieważnić jeszcze przed otwarciem ofert i to prawdę mówiąc byłoby najlepsze wyjście. Formalnie to jednak nie bardzo jest tu jakaś przesłanka do unieważnienia. Pieniądze na razie macie, nie zostały jeszcze odebrane. Nie można powiedzieć, że postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego, bo sama groźba niedofinansowania nie powoduje niemożności podpisania umowy. Takiego przypadku nie miałem. Może jakimś wyjściem byłoby na otwarciu ofert odczytanie odpowiednio niskiej kwoty jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, w której nie zmieści się i tak żaden wykonawca, ale to tylko gdybanie, póki co.

Ewa73
Posty: 7
Rejestracja: 13 lis 2007, 13:38

Post autor: Ewa73 » 13 lis 2008, 14:59

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Odczytanie odpowiednio niskiej kwoty jest jakimś rozwiazaniem. W międzyczasie wpadł mi jeszcze do głowy pomysł zmiany (wydłuzenia) terminu realizacji zamówienia o czas niezbedny na uzyskanie potrzebnych dokumentów wraz z poinformowaniem Wykonawców o późniejszym przekazaniu placu budowy.

ODPOWIEDZ