Umowa

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 14 wrz 2007, 15:03

Witam!
jakiś czas temu był przetarg, w którym wzieliśmy udział. W SIWZ był określony termin realizacji. Mieliśmy droższą ofertę, przegraliśmy. Teraz dowiedzieliśmy się, że firma, która wygrała przetarg nie zrealizowała go na czas. Została podpisana nowa umowa przedłużająca czas realizacji. Czy jest mozliwe, żeby zamawiajacy zmienił termin realizacji (znacznie), bez powiadomienia innych oferentów. Nie ukrywamy, że cena mogła byc niższa gdyby zamawiający dał od razu dłuższy termin. Czy mamy jakieś prawa??
pozdrawiam
Sylwia

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 14 wrz 2007, 21:38

Po podpisaniu umowy jest możliwa jej zmiana ale tylko pod warunkiem wypełnienia art. 144 Pzp:
Art. 144. 1. Zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy, chyba że konieczność wprowadzenia takich zmian wynika z okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy, lub zmiany te są korzystne dla zamawiającego.
2. Zmiana umowy dokonana z naruszeniem przepisu ust. 1 jest nieważna.

Najwyraźniej zmiana umowy przedłużająca wykonanie była konieczna i nieprzewidywalna w chwili jej podpisania. Widocznie zamawiający chciał żeby umowa była wykonana szybciej, ale nie przewidział, że pojawią się jakieś obiektywne kłopoty w jej terminowym wykonaniu i zdecydował się podpisać aneks do umowy. Nie musiał o zmianie umowy informować oferentów, którzy złożyli oferty w postępowaniu na skutek którego została zawarta umowa. Jeżeli jednak jakiś wykonawca, który złożył też ofertę jest w stanie udowodnić, że strony umowy zgodziły się ją zmienić chociaż konieczność wprowadzenia zmian wcale nie byłą nieprzewidywalna, to jak mówi art. 144 ust 2 zmiana umowy jest nieważna. Wystarczy tylko udowodnić to przed sądem.

ODPOWIEDZ