Ubezpieczyciel wystawił aneks o dzień za późno

Ciekawe, kontrowersyjne i pouczające orzeczenia zespołu arbitrów przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych
PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 01 gru 2006, 12:32

Dziś w Rzeczpospolitej omówienie pewnego odwołania:

"Ubezpieczyciel wystawił aneks o dzień za późno


Nie można przedłużyć zobowiązania, które utraciło już swoją ważność -uznali arbitrzy rozstrzygający spory w sprawach zamówień publicznych.


W przetargu na pełnienie funkcji inwestora zastępczego przy budowie Centrum Chopinowskiego w Warszawie zamawiający zażądał wniesienia wadium. Firma ubiegająca się oto zlecenie dołączyła więc do oferty gwarancję ubezpieczeniową. Jej ważność upływała 31 sierpnia.

W związku z wpłynięciem protestu zamawiający wezwał firmę do przedłużenia ważności wadium. Ta złożyła aneks do gwarancji bankowej, że zostaje przedłużona do 30 października.

Zastrzeżenia zamawiającego wzbudziła data wystawienia aneksu:1 września, czyli następnego dnia po wygaśnięciu ważności wadium. Uznał on, że aneks dotyczył zobowiązania, które już nie istniało, co oznacza, że oferta nie jest zabezpieczona wadium. Dlatego firma została wykluczona z przetargu, a ten unieważniono z powodu braku ważnych ofert.

Firma odwołała się do arbitrów, ale przegrała sprawę. Arbitrzy zwrócili uwagę, że pierwotna gwarancja zapłaty wadium była ważna od 1 do 31 sierpnia 2006 r."

Konkluzja wyroku jest taka, że nie można przedłużyć zobowiązania, które już wygasło, a więc nie istniało w chwili jego przedłużania.

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 01 gru 2006, 17:17

Wyrok słuszny, tylko głupio jakoś, że z tak błahego powodu trzeba unieważniać przetarg, bo ktoś zapomniał o terminie ważności wadium. Mam wrażenie, że zamawiającemu było na rękę unieważnienie przetargu. Pewnie była jedna oferta i skoro skrupulatnie zauważył jednodniowy upływ ważności wadium pomimo wniesienia nowego, to chyba chciał ich odrzucić i unieważnić. :)

ODPOWIEDZ