treść ofert

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
enya
Posty: 238
Rejestracja: 26 cze 2007, 14:46

Post autor: enya » 12 wrz 2007, 13:10

Witam i prosze o pomoc.
W złożonych ofertach na dostawę leków okazałao się, że w kilku pakietach zostały wstawione inne nazwy leków niz te zawarte w formularzu cenowym będącym załaczniukiem do SIWZ ( są to odpowiedniki tych wpisanych przez nas ) w związku z tym uległy też zmianie ilości opakowań proponowanych przez firmę. ( np. my chcieliśmy po 20 tabl. w opakowaniu a firma zaproponowała 100) Czy to jest podstawa do odrzucenia oferty gdzie jedynym kryterium była cena? Dodam jeszcze że w SIWZ podając nazwy leków nie został umieszczony zapis "lub równoważny" ale to chyba wynika z ustawy.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 wrz 2007, 15:39

Można się zastanawiać czy zamawiający poprawnie opisał przedmiot zamówienia żądając konkretnego leku skoro posiada on równoważne zamienniki. Jeśli są Państwu znane zamienniki to czemu nie napisaliście o tym wprost w siwz? Jestem przeciwnikiem nadużywania klauzuli „lub równoważny” ponieważ wolno ja stosować tylko wyjątkowo tak jak mówi o tym art. 29 ust 3 Pzp. „Przedmiotu zamówienia nie można opisywać przez wskazanie znaków towarowych, patentów lub pochodzenia, chyba że jest to uzasadnione specyfiką przedmiotu zamówienia i zamawiający nie może opisać przedmiotu zamówienia za pomocą dostatecznie dokładnych określeń, a wskazaniu takiemu towarzyszą wyrazy "lub równoważny".” Tak dopiero wtedy można wskazać na nieokreślone „równoważne” produkty gdy przedmiotu zamówienia nie można opisać z pomocą dostatecznie dokładnych określeń np. zamawiającemu nie są znane żadne zamienniki leków nabywanych. Jeśli takie zamienniki są znane to przede wszystkim trzeba je zawrzeć w siwz. Skoro jednak w siwz nie było zapisu „lub równoważny” nie oznacza też że wykonawca swobodnie może dać produkt „równoważny” jego zdaniem. Ma dać to co jest opisane, bo być może zamawiający ma mocne uzasadnienie, że musi kupić właśnie dokładnie to co wskazał i nic innego, a jeśli wykonawca samowolnie da coś innego to oferta winna być wykluczona. W tej sytuacji ja bym optował za odrzuceniem oferty jako nie zgodnej z treścią siwz.

Wykonawca winien śledzić na bieżąco zmiany siwz i jeśli złożył ofertę według nieaktualnej wersji opisu przedmiotu zamówienia to jest to jego wina. Oczywiście zawsze można zwrócić się o wyjaśnienia, nie znaczy to jednak, że będzie on mógł zmienić ofertę, bo w takie sytuacji jest ona niezgodna z siwz. Uzupełniać może oświadczenia lub dokumenty potwierdzające spełnianie przez wykonawcę warunków udziału w postępowaniu oraz spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego. Jeżeli wykonawca złożył ofertę na więcej niż zamawiający żądał to tego już zmienić nie można. Pytanie tylko czy wykonawca nie zechce podważyć modyfikacji siwz, która wprowadziła zmianę i czy nie naruszono zasady uczciwej konkurencji przez na przykład zbyt późne dokonanie modyfikacji i nie przesunięcie terminu składania ofert.

Proszę jeszcze o nie tworzenie nowego wątku jeśli kolejny post jest kontynuacją tego samego tematu. Pozdrawiam. :-)

enya
Posty: 238
Rejestracja: 26 cze 2007, 14:46

Post autor: enya » 12 wrz 2007, 20:29

Bardzo dziękuję za pomoc, a to z nowym postem się więcej nie powtórzy : - (

ODPOWIEDZ