czy słusznie odrzucono moja ofertę?

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
generalski
Posty: 2
Rejestracja: 28 sie 2007, 16:33

Post autor: generalski » 28 sie 2007, 16:34

Witam
Ostatnio przystapiłem do przetargu i w sumie go wygrałem jednak odrzucono moją ofertę.
Do specyfikacji zadano zapytania i odpowedź na te pytania jest z dniem 08.08.2007. a dzień otwarcia kopert 14.08.2007r. I tu mam pierwsze pytanie na ile dni przed otwarciem kopert musza byc znane odpowiedzi na pytania do specyfikacji??
Druga sprawa w skutek tych pytań (z którymi jednak się nie zapoznałem wczesniej gdyż byłem na wakacjiach) Zmieniono w arkuszu ofertowym że Vat należy wpisywać w procentach [%] a nie kwotowo [zł] Ja wypełniłem tebelkę zgodnie z wczesniejszą wersją czyli podałem kwote vatu a nie jaki to procent.
Czy jest podstawa wystarczająca odrzucenia oferty? Jesli sumaryczny wynik jest taki sam? Ja poprostu zamiast napisac że vat wynosi 22% napisałem ile on wynosi w złotych od kwoty netto. Cena brutto w jak by nie wpisac jest taka sama.
Jesli ktoż może mi udzielić odpowiedzi bedę wdzięczny
pozdrawiam

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 28 sie 2007, 18:04

Pytania można zadawać w zasadzie bez ograniczeń, z tym, że zamawiający nie musi na nie odpowiadać jeśli zostaną zadane na mniej niż sześć dni przed terminem otwarcia ofert. 8 sierpnia to szósty dzień przed otwarciem ofert, pytanie zapewne wpłynęło nieco wcześniej. Jeżeli pytanie wpłynęło na przykład 8 lub jeden lub dwa dni wcześniej to zamawiający odpowiedział na nie szybko i zamieścił odpowiedź w internecie. Gdyby jednak pytanie wpłynęło np. kilkanaście dni wcześniej to zamawiający w zasadzie uchybił konieczności niezwłocznego odpowiedzenia na pytanie. Generalnie jednak jak najbardziej można odpowiedzieć na kilka dni przed terminem składania ofert. Skoro jednak odpowiedź na pytanie polegała na zmianie siwz, to zamawiający powinien przemyśleć czy w związku z tym przesunąć termin składania ofert, tak by wykonawcy zdążyli zmienić oferty. Zapewne jednak uznał, że zmiana jest na tyle mała, a termin na tyle długi jeszcze, że wszyscy zdążą dostosować oferty do wymogu. Obecnie kiedy ważne informacje pojawiają się w internecie w trakcie całego postępowania do składania ofert należy codziennie śledzić stronę zamawiającego aby wychwycić bieżące zmiany i szybko na nie zareagować. Pomimo tego myślę, że Pańska oferta nie powinna podlegać odrzuceniu. To czy vat podano tylko w formie kwotowej czy tylko procentowej nie zmienia fakt, że z samej oferty można odczytać wysokość vat-u i co najważniejsze podana jest kwota brutto. Zamawiający nie miał żądnych podstaw do odrzucenia oferty. Jeśli tak zrobił proszę złożyć protest.

ODPOWIEDZ