roboty dodatkowe przez inna firme??

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
moregun
Posty: 42
Rejestracja: 07 gru 2006, 11:42

Post autor: moregun » 13 kwie 2007, 15:13

probuje szukać wyjścia z sytuacji.
inwestor zorganizował przetarg na remont budynku za 172 000 zł. w trakcie robót powstał potrzeba robót dodatkowych i firma A poleciła inna ktora moze to zrobic i inwestor podpisał umowe z firmą B na ok 34 000zł. ale umowe bez przetargu. czy mozna to podciągnąc do zamówienia dodatkowego choć to inna firma. czy można tu zastosować art 67 ust3. nie z przyczyn zamawiającego po zerwaniu pokrycia sufitowego okazało sie ze trezba poprawić jakies konstrukcje a firma A nie ogla czekać na zorganizowanie przetargu na roboty dodatkowe a sama nie podejmowałe sie tego.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 13 kwie 2007, 15:34

Zamówienia dodatkowe można udzielić tylko dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych w okolicznościach wymienionych w art. 67 ust 1 pkt 5):

„w przypadku udzielania dotychczasowemu wykonawcy usług lub robót budowlanych zamówień dodatkowych, nieobjętych zamówieniem podstawowym i nieprzekraczających łącznie 20 % wartości realizowanego zamówienia, niezbędnych do jego prawidłowego wykonania, których wykonanie stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia, jeżeli:
a) z przyczyn technicznych lub gospodarczych oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów lub
b) wykonanie zamówienia podstawowego jest uzależnione od wykonania zamówienia dodatkowego;”

Jeżeli te roboty ma robić inna firma, również na podstawie zamówienia z wolnej ręki, to ewentualnie może tu wchodzić w grę uzasadnienie z art. 67 ust 1 pkt 3): ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego, której nie mógł on przewidzieć, wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia;

ODPOWIEDZ