roboty budowlane - wartość zamówienia

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 04 kwie 2007, 12:32

Zamawiający w budżecie posiada środki na modernizację oświetlenia na 3-ch ulicach w mieście, na ogólną wartość 500.000 zł. Postępowania będą prowadzone w różnych okresach, z przeznaczeniem na 1 z ulic 200.000 zł., na 2 z ulic 200.000 zł. i reszta na 3 z ulic. Czy w przypadku robót budowlanych mogę przeprowadzić trzy postępowania poniżej 60.000 euro?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 05 kwie 2007, 8:06

Zgodnie z art. 32 ust 2. Pzp: Zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości. Czy umiecie Państwo w razie potrzeby uzasadninić potrzebę udzielenia trzech zamówień a nie jednego? Teoretycznie można to przecież dać jednemu wykonawcy w jednym postępowaniu. Jeżeli takie uzasadnienie umiecie stworzyć to róbcie to w trzech postępowaniach podprogowych. Ryzyko zawsze istnieje, że ktoś zarzuci dzielenie zamówienia dla obejścia ustawy.

Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 10 kwie 2007, 12:04

Dlaczego przy robotach budowlanych , w tym przypadku modernizacja oświetlenia wartością zamówienia ma być łączna wartość zamówień?
Moim zdaniem przy określaniu wartości zamówienia na roboty budowlane uwzględnia się łączną wartość zamówienia przypadającą na jeden obiekt budowlany.Czyli np.przy remoncie szkoły - wymiana okien, c.o - wartością zamówienia będzie łączna wartość tych dwóch zamówień
Jak dla mnie budowa świetlenia nie podlega pod definicję obiektu budowlanego i w związku z tym szacując wartość zamówienia na modernizację oświetlenia przyjmuję wartość zamówienia osobno dla każdej ulicy.
Może źle to rozumuję dlatego proszę o informację w ww. zakresie.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 kwie 2007, 14:11

Gdyby chodziło o budowę domu lub wiaduktu albo tunelu to określenie zakresu robót byłoby prostsze, bowiem obiekt budowlany jest wtedy konkretnie określony. Dla modernizacji oświetlenia, abstrahując nawet czy jest to robota budowlana czy nie, trudniej określić zakres prac, które nie powinny ulec podziałowi. Na danej ulicy jest wiele latarni, czy wartość zamówienia powinna być określona dla jednej ulicy, a może dla jednej latarni? A skoro są dwie ulice sąsiadujące to może to być w dwóch zamówieniach czy w jednym? A skoro są trzy ulice, to czy muszą być trzy zamówienia czy może być jedno, a jeśli są trzy to dlaczego? Nie twierdzę przecież, że nie można udzielić trzech zamówień, natomiast musicie być Państwo gotowi, że ktoś zada pytanie dlaczego ten sam rodzaj zamówienia jest podzielony na trzy a nie robiony w jednym zamówieniu.

ODPOWIEDZ