Robota ? Usługa ? Dostawa ?

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
CryAngel
Posty: 16
Rejestracja: 02 paź 2007, 13:57

Post autor: CryAngel » 05 paź 2007, 11:42

Zamawiajacy planuje przetarg na umieszczenie reklamy świetlnej na budynku.
I w zwiazku z tym pojawia sie problem, jak sklasyfikowac zamowienie.
Przedmiotem zamowienia jest wykonanie wedlug projektu reklamy swietlnej a nastepnie umieszczenie jej na budynku. Zamawiajacy otrzymal juz pozwolenie na budowe na ten przedmiot zamowienia.

Sklanialem sie zeby sklasyfikowac to jako usluge, czy dostawe ale to pozwolenie na budowe mnie zastanowilo .... czy aby to nie bedzie robota budowlana ???

Dodam ze wartosc wykonania reklamy : ok. 200 000 wartosc umieszczenia : ok.20 000.

Prosze o wasze uwagi ... ???

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 05 paź 2007, 19:03

Co do pozwolenia na budowę zgodnie z prawem budowlanym to nie wymaga go wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych. Od tej zasady są jednak wyjątki w postaci reklam usytuowanych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków w rozumieniu przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz z wyjątkiem reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym. W tym wypadku jest to reklama świetlna, ale na budynku, nie zaś wolnostojąca poza obszarem zabudowanym. Wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe są budowlą – o tym wprost mówi art. 3 pkt 3) ustawy Prawo budowlane. Reklamy na budynkach nie są budowlami ani tym bardziej budynkami lub obiektami małej architektury. Ciekaw też jestem na jakiej podstawie stwierdzono, ze montaż tego elementu wymaga pozwolenia na budowę (no chyba ,że jest to budynek zabytkowy). Wobec wydaje się, że to zamówienie to powinno być usługą lub dostawą jeśli wiąże się z nabyciem rzeczy skoro wartość dostawy jest większa niż usługi montażu na budynku, aczkolwiek pozostaje wątpliwość związana z treścią ustawy Prawo budowlane, która wspomina o instalowaniu tablic i urządzeń reklamowych jako o robotach budowlanych. Sprawę trzeba jeszcze głębiej przemyśleć i wolnej chwili zapytam znajomych co o tym sądzą. Nawet jeśli jednak potraktuje Pan to jako dostawę to i tak wartość zamówienia klasyfikuje je w tym samym progu ustawowym co roboty budowlane (poniżej 137000 euro i poniżej 5 278 000 euro) i tak samo zarówno dla dostaw jak i dla robót budowlanych nie przysługuje odwołanie.

CryAngel
Posty: 16
Rejestracja: 02 paź 2007, 13:57

Post autor: CryAngel » 08 paź 2007, 12:05

Dokladnie .... budynek jest pod opieka konserwatora zabytkow,. stad wyszlo to nieszczesne pozwolenie na budowe, ktore mnie zmylilo.

Zaklasyfikowalem to ostatecznie jako dostawe wraz z instalacja ...
A wiec stosuje przepisy dotyczace dostaw.
Wartosc jest niewielka, nie lapie sie w zadnym progu unijnym.

Dziekuje za pomoc ! :)

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 09 paź 2007, 22:58

Proszę podać jakie będą ceny ofertowe w tym przetargu. Ciekawe czy wykonawcy zmieszczą się w wartości oszacowanej przez zamawiającego oraz czy opieka konserwatora zabytków i konieczność uzyskania pozwolenia na budowę nie przysporzyły problemów.

CryAngel
Posty: 16
Rejestracja: 02 paź 2007, 13:57

Post autor: CryAngel » 10 paź 2007, 9:43

Jakie beda ceny to zobaczymy ... na dzisiejszym rynku trudno to prognozowac co wykonawcy wymysla ... :)

Pozwolenia na budowe i od konserwatora posiada zamawiajacy i dolaczy je do SIWZ, zeby wykonawca o tym wiedzial i mogl dobrze oszacowac koszty i czas potrzebny do wykonania zamowienia.

Jednak mam jedna watpliwosc, do dokumentacji zalaczona jest STWiOR ... w sumie w niej nic istotnego nie ma oprocz bezpieczenstwa prac .... Calosc projektu jak wykonac przedmiot zamowienia stanowi opracowanie projektowe.W zwiazku z tym waham sie czy dolaczac ja do SIWZ, zeby nie sugerowalo to ze to robota, skoro zakwalifikowalem to jako dostawe z instalacja ... ?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 paź 2007, 9:57

Fakt, specyfikacja techniczna wykonania i odbioru robót budowlanych jest częścią opisu przedmiotu zamówienia na roboty budowlane. Z drugiej strony skoro jednak jest ten dokument do którego trzeba się zastosować to rzeczywiście ktoś może być zdezorientowany czy to dostawa czy robota budowlana. Ja bym dołączył do dokumentacji Stwor żeby ktoś nie podnosił potem, że nie było jakiegoś ważnego dokumentu.

CryAngel
Posty: 16
Rejestracja: 02 paź 2007, 13:57

Post autor: CryAngel » 10 paź 2007, 10:03

Dokladnie tak myslalem, a zawsze mozna potem sie bronic ze zamawiajacy uznal to za dostawe, gdyz laczy cechy dostawy i instalacji ...

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 17 paź 2007, 0:10

Owszem, jeśli zajdzie potrzeba trzeba się bronić niezależnie od tego jakie ma się zdanie na jakiś temat. Zdarza się, że kontrolerzy w sprawach zamówień publicznych znają się na temacie mniej, niż pracownicy działów zamówieniowych, ale to oni właśnie mają „władzę” tj. do ich zarzutów trzeba się ustosunkowywać niestety. :-(

ODPOWIEDZ