Referencje

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Grażyna
Posty: 239
Rejestracja: 08 gru 2006, 13:13

Post autor: Grażyna » 24 sty 2007, 14:16

Zamawiający wymagał aby wykonawca do oferty załączył wykaz wykonanych w ciągu ost. 3 lat usług ... wraz z załączeniem dokumentów potwierdzających, że usługi zostały wykonane należycie.
Oferta została złożona do której został dołączony wykaz usług (od 1996 r. do 2005 r.) i referencje, z tym że referencje są nieaktualne (wystawione w roku 2000, 2003). Czy można wezwać do uzupełnienia?

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 24 sty 2007, 14:33

Zdaniem UZP:
"Przykładowo zamawiajacy opisujac sposób oceny spełniani warunku posiadanego doswiadczenia wymaga, by wykonawca wykonał w ciagu ostatnich 5 lat co najmniej dwie roboty o podobnym charakterze. Wykonawca przedstawiajac wykaz robót wskazał, iż w ciagu ostatnich 5 lat
wykonał tylko jedna robote budowlana, zas druga została wykonana np. 6 lat temu. W takiej sytuacji, dokument nie potwierdza spełniania warunku posiadanego doswiadczenia, stad też wykonawca powinien co do zasady podlegac wykluczeniu z postepowania na podstawie art. 24 ust. 1 pkt 10. Może sie jednak okazac, iż wykonawca błednie podał date wykonania
drugiej z robót wykazujac to w ewentualnie złożonym protescie (lub w wyjasnieniach). W takiej sytuacji wydaje sie zasadnym uznanie protestu za zasadny i zażadanie od wykonawcy uzupełniania dokumentu."

Marko
Posty: 276
Rejestracja: 10 paź 2006, 11:38

Post autor: Marko » 24 sty 2007, 14:36

Reasumując: UZP wydaje sie, że na dzień dobry do wykluczenia (nie ma przesłanki do uzupełnienia) ale jak oprotestuje to już inaczej...

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 24 sty 2007, 21:27

O wiele bardziej spójny byłby pogląd UZP, że można wezwać do uzupełnienia, i wtedy się okaże czy mają właściwe referencje. Nie mają to już czysta podstawa do wykluczenia, jeśli się okaże że mają tylko o nich zapomnieli to przyjąć ofertę. Sądzę, że przyjmuje się, iż wykonawca posługuje się rozsądkiem przygotowując ofertę i skoro nie zamieścił jakichś referencji to znaczy że ich nie ma. Niestety wykonawcy często nie przygotowują spójnych ofert, a niektórzy nawet nie uczą się na własnych błędach, o błędach innych już nie mówiąc.

ODPOWIEDZ