Prztargi Agencji Rolnej

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
ZbiR
Posty: 1
Rejestracja: 24 kwie 2006, 9:16

Post autor: ZbiR » 24 kwie 2006, 9:35

Agencja wystawiła na przetarg działkę (0,07 ha, patwisko trwałe w klasie IV), którą rzeczoznawca wycenił na 4.300 zł. Oferta przetargowa jest niezgodna ze stanem faktycznym, czyli cena jest zdecydowanie zawyżona. Kogo "odstrzelić": rzeczoznawcę, agencję czy też wynająć swojego i iść z opinią do prokuratury?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 paź 2006, 21:40

Przede wszystkim trzeba zadać pytanie, skąd ma Pan pewność, że cena jest zawyżona? Czy czytał Pan operat szacunkowy aby stwierdzić, że wycena została przygotowana nienależycie? Może rzeczoznawca musiał wziąć pod uwagę jakieś szczególne elementy, które wpłynęły na wartość nieruchomości? To prawda, że pastwisko trwałe w IV klasie za ponad 6 zł za metr kwadratowy wydaje się być na pierwszy rzut oka wartością zbyt wysoką. Jednakże, teoretycznie przynajmniej nie można wykluczyć różnych sytuacji, że taka właśnie ziemia jest tyle warta. Na przykład wprowadzane są zmiany w planie miejscowym i teren ten zostanie przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe. W związku z tym już wcześniej wartość ziemi rośnie i możliwe, że na tym właśnie terenie rzeczoznawca zebrał do porównania transakcje nieruchomościami podobnego typu, które tyle kosztowały. Stąd tak ważne jest zapoznanie się z operatem szacunkowym i odczytanie jakich argumentów użył rzeczoznawca na poparcie swojej wyceny.

Jeżeli mimo wszystko będzie mieć Pan przekonanie, że wartość została określona nieprawidłowo, proszę zawiadomić o tym Agencję przedstawiając argumenty na poparcie swojego stanowiska. Agencja Nieruchomości Rolnych wynajęła rzeczoznawcę aby fachowo wycenił nieruchomość rolną – tak przynajmniej należy domniemywać gdyż nie powinniśmy z góry zakładać, że ktoś nadużył prawa w jakimś celu. Być może Agencja zleci ponowną wycenę innemu rzeczoznawcy stwierdzając, że wartość nie odpowiada rzeczywistości. Można też, jeśli ma Pan interes prawny, zwrócić się do organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych z prośbą o wydanie opinii o wykonanym przez rzeczoznawcę operacie szacunkowym, o ile nie minął okres trzech lat od daty jego sporządzenia. Oczywiście jeżeli ma Pan dowody, że Agencja lub rzeczoznawca dopuścili się popełnienia przestępstwa w związku z celowym dokonaniem nieprawidłowej wyceny i uzyskaniem w ten sposób np. korzyści majątkowej to jak najbardziej powinno powiadomić się organy ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

ODPOWIEDZ