Ile przetargów

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
Różaa
Posty: 2
Rejestracja: 21 sty 2007, 17:45

Post autor: Różaa » 21 sty 2007, 18:26

Witam.
Proszę o poradę w związku z organizowanymi przetargami. Chciałabym się dowiedzieć ile kolejno powinnam ogłosić przetargów nieograniczonych na ten sam przedmiot zamówienia jeśli za każdym razem (było ich trzy) przetarg był unieważniany z powodu braku ofert. Czy w obecnej sytuacji - braku rozstrzygnięcia mogę zakupić dany przedmiot w trybie z wolnej ręki, czy powinnam zastosować procedurę inną np. negocjacje z ogłoszeniem.
Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 sty 2007, 7:37

Tak, w tej sytuacji może Pani zastosować tryb zamówienia z wolnej ręki. Zgodnie z art. 67 ust 1 pkt 4) Prawa zamówień publicznych wystarczą dwa takie przetargi aby zastosować ten tryb:

„67.1.4) w prowadzonych kolejno postępowaniach o udzielenie zamówienia, z których co najmniej jedno prowadzone było w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego, nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty lub wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione;”

Pamiętać jednak należy o owych „pierwotnych warunkach zamówienia”, które nie mogą być „w sposób istotny zmienione”. Nie ma definicji ustawowej kiedy jest a kiedy nie jest istotna zmiana. Najlepiej jeśli nie wprowadza się żadnych zmian do tych warunków, ale wiadomo, że skoro ogłasza się kolejne przetargi to często coś się zmienia i pytanie czy przekroczy się tą granicę czynie. Jeżeli można racjonalnie przypuszczać, że warunki zmieniły się na tyle, że w każdym przetargu był on adresowany do innego, szerszego lub węższego zakresu wykonawców lub szacunkowe wartości tych przetargów odbiegały od siebie znacznie to są to jedne z warunków, które zmieniały się istotnie. Z tym zawsze należy uważać decydując się na niekonkurencyjny tryb.

Oczywiście można też zastosować negocjacje bez ogłoszenia zgodnie z art. Art. 62. 1. 1) Pzp : „Zamawiający może udzielić zamówienia w trybie negocjacji bez ogłoszenia, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności:
1) w postępowaniu prowadzonym uprzednio w trybie przetargu nieograniczonego albo przetargu ograniczonego nie wpłynął żaden wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, nie zostały złożone żadne oferty lub wszystkie oferty zostały odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ze względu na ich niezgodność z opisem przedmiotu zamówienia, a pierwotne warunki zamówienia nie zostały w istotny sposób zmienione;”

ODPOWIEDZ