Przetarg i zapytanie o cenę w jednym roku na ten sam przedm

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
szpital.ped.zp
Posty: 30
Rejestracja: 23 sty 2007, 11:42

Post autor: szpital.ped.zp » 01 mar 2007, 14:15

Planujemy zakupić dużą ilość sprzętu i urządzeń medycznych (wartość to ok. 1 500 000,00zł), której na dzień dzisiejszy nie mamy (pieniądze sukcesywnie mają spływać na nasze konto). Czy możemy do kwoty 6.000 euro najpierw zakupić sprzęt z wolnej ręki lub poprzez zapytanie o cenę; a poźniej (jeśli zabraknie nam pieniędzy) ogłaszać przetarg nieograniczony? (w danym roku)
Drugie pytanie to czy w przypadku przetargu nieograniczonego, cześciowego czy możemy rozpocząć przetarg na sprzęt i urządzenia docelowe jeśli w chwili rozpoczęcia przetargu mamy tylko środki finansowe na jedno lub dwa urządzenia?

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 mar 2007, 7:56

Można rozpocząć przetarg nie mając zapewnionych środków na sfinansowanie umowy, tym niemniej musi być w miarę bliska perspektywa pozyskania tych środków, bowiem nie wolno podpisać umowy nie mając ich jeszcze. Jeżeli macie Państwo w planach duże zakupy sprzętu w tym roku, to moim zdaniem wielce ryzykowne byłoby udzielanie zamówień małych, bezprzetargowo, tylko dlatego, że na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma pieniędzy na więcej. Skoro w budżecie są zapisane pieniądze na sfinansowanie i w jakiś sposób macie je już zapewnione to lepiej ułożyć plan zamówień w sposób nie narażający was na zarzut omijania prawa.

ODPOWIEDZ