Przetarg na usługi pocztowe?

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Karol
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2008, 21:29

Post autor: Karol » 01 sty 2008, 21:37

Witam
Chcaiłbym się dowiedzieć w jaki sposób można "stanąć do walki z Pocztą Polską" na dostarczenie usług dostarczania poczty poprzez fimrę kurierską dla organizacji rządowej. Przeszukuję internet w poszukiwaniu odpowiedzi i najlepsze na co natrafiłem jest to forum. Dziękuję za każdą pomoc.
Pozdrawiam

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 sty 2008, 7:51

Na usługi pocztowe można, a nawet należy zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych przeprowadzić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Jak wiadomo ustawa Prawo pocztowe rezerwuje Poczcie Polskiej monopol na dostarczanie przesyłek o wadze do 50 gramów:

„Art. 47. 1. Operatorowi publicznemu przysługuje wyłączność, z zastrzeżeniem ust. 2, świadczenia usług pocztowych, zwanych dalej "usługami zastrzeżonymi", polegających na:
1) przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu w obrocie krajowym:
a) przesyłek z korespondencją,
b) przesyłek reklamowych,
c) przesyłek innych niż wymienione w lit. a i b, nadanych w sposób uniemożliwiający sprawdzenie zawartości o masie nieprzekraczającej granicy wagowej, o której mowa w ust. 4;
2) przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu w obrocie zagranicznym przesyłek o masie nieprzekraczającej granicy wagowej, o której mowa w ust. 4;
3) przyjmowaniu i doręczaniu w obrocie krajowym i zagranicznym przesyłek z korespondencją, o ile w procesie przyjmowania lub doręczania stają się one przesyłkami o masie nieprzekraczającej granicy wagowej, o której mowa w ust. 4.
4) (uchylony).
2. Nie narusza wyłączności świadczenia usług zastrzeżonych przyjmowanie, przemieszczanie i doręczanie przesyłek wymienionych w ust. 1, w obrocie krajowym lub zagranicznym, o masie nieprzekraczającej granicy wagowej, o której mowa w ust. 4, za pobraną przez operatora opłatą, nie niższą niż dwu i półkrotność opłaty za przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie przesyłki listowej stanowiącej przesyłkę najniższego przedziału wagowego najszybszej kategorii określonej w cenniku powszechnych usług pocztowych operatora publicznego, o którym mowa w art. 51 ust. 4, obowiązującego w danym czasie odpowiednio w obrocie krajowym i zagranicznym.
3. Do usług zastrzeżonych, o których mowa w ust. 1, nie zalicza się wymiany dokumentów.
4. Granica wagowa usług zastrzeżonych wynosi 50 g.”

Co do usług dostarczania poczty przez firmę kurierską to wydaje się, że taka usługa byłaby zbyt droga i niekonkurencyjna cenowo nawet z Pocztą Polską. Ważne jeszcze jakie są wasze potrzeby w szybkim dostarczaniu przesyłek i jak umiecie to uzasadnić, żeby ktoś nie powiedział, że niepotrzebnie płacicie zbyt drogo za jakiś zwykły list, który Poczta Polska dostarczy za kilka złotych, a kurier na przykład za 30 zł.

Karol
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2008, 21:29

Post autor: Karol » 02 sty 2008, 9:18

Dziękuję za obszerną odpowiedź. Granica 50g bardzo utrudnia moje zamierzenia. Dlaczego prawo daje wyłączność PP na tego typu przesyłki? Jest szansa że to się w przyszłości zmieni?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 sty 2008, 12:16

Poczta Polska jest „operatorem publicznym” w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe, a w związku z tym ma pewne obowiązki, ale także ułatwienia w swojej działalności. Obowiązki wyrażają się między innymi dostarczaniem przesyłem w określonych terminach, brakiem możliwości zawarcia umowy o świadczenie powszechnych usług pocztowych.

Gdzieś czytałem, że monopol Poczty Polskiej na przesyłki do 50 gramów może być utrzymany do końca 2011 roku. Z tego co wiem to ten monopol jest omijany przez wysyłających przesyłki albo nawet samych operatorów pocztowych przez dokładanie do korespondencji materiałów „dociążających” w postaci tekturek lub blaszek tak, żeby list ważył więcej niż 50 gramów. Nawet taka cięższa przesyłka kosztuje mniej niż lżejsza, ale wysłana za pośrednictwem Poczty Polskiej. Jeśliby więc się okazało, że wszystkie przesyłki wysyłane przez Pańską organizację rządową ważą więcej niż 50 g to możecie nic nie wysyłać przez Pocztę Polską. Z tego co widać jednak takich przesyłek jest mało, a organizacji rządowej chyba tym bardziej nie wypada omijać monopolu Poczty?

Karol
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2008, 21:29

Post autor: Karol » 02 sty 2008, 13:28

Mogę jednak zastosować koperty które ważą 50g i dopiero do nich wkładać korespondencje?! Liczy się przecież waga całej przesyłki a nie tylko zawartości więc nie będą mogli zasłonić się monopolem.

kinio
Posty: 7
Rejestracja: 11 gru 2007, 22:15

Post autor: kinio » 02 sty 2008, 17:38

Karol;3194 pisze:Mogę jednak zastosować koperty które ważą 50g i dopiero do nich wkładać korespondencje?! Liczy się przecież waga całej przesyłki a nie tylko zawartości więc nie będą mogli zasłonić się monopolem.
tak liczy sie waga całej przesyłki, a nie tylko zawartości

spróbuj jednak wysłać za pomocą takiej firmy przesyłkę adresowaną do jakiejś wsi położonej z dala od miasta :(

Karol
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2008, 21:29

Post autor: Karol » 02 sty 2008, 17:58

Na początek potrzebna jest tylko obsługa miasta i najbliższych okolic. Chciałem tylko dowiedzieć się czy mogę konkurować z PP. Teraz wiedząc że tak, biorę się za dopracowywanie szczegółów. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 sty 2008, 22:42

Konkurencja wobec PP działa i paradoksalnie daje niższe ceny za cięższe przesyłki. Z drugiej strony PP działa też tam gdzie konkurencji nie opłacałoby się otwierać punktów obsługi, tak więc pod tym względem opłaci się mieszkać w dużym mieście. Życzę powodzenia.

ODPOWIEDZ