Przetarg nieograniczony na dostawę energii

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
EwaSwi
Posty: 8
Rejestracja: 25 sie 2007, 19:46

Post autor: EwaSwi » 22 sty 2008, 10:44

Jesteśmy administratorem budynków mieszkalnych. Do tej przy zawieraniu umów na dostawę energii do tych budynków stosowaliśmy zapis art. 67.ust.1 pkt 1 lit.a Ustawy PZP. Od lipca zgodnie z nowym prawem energetycznym energię można kupić od różnych dostawców ( tak piszą chociaż tak naprawdę nikt nie potrafi sprecyzować takiemu laikowi jak ja, jak to ma dokładnie wyglądać). Te nowości obowiązują od lipca a dwa miesiące temu na szkoleniu, prowadzący stwierdził że zamówienie na energię elektryczną w dalszym ciągu można realizować w oparciu o art. 67.ust.1 pkt 1 lit.a. W tej chwili już sama nie wiem co robić, umowy nam się kończą w marcu. Z tego co widziałam na stronach internetowych , taki przetarg na dostawę energi to nie jest prosta sprawa, samo przygotowanie dokumentów wstępnych jest problemem, nie mówiąc już o specyfikacji, sposobie przeliczenia cen. Czy ktoś może mi udzielić informacji czy konieczne jest przeprowadzenie przetargu nieograniczonego czy też można zastosowac zamówienie z wolnej ręki? Za każdą informację z góry dziękuję.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 22 sty 2008, 12:57

Art. 67 ust 1 pkt 1) pakt a) Prawa zamówień publicznych mówi:

Art. 67. 1. Zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli zachodzi co najmniej jedna z następujących okoliczności:
1) dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę:
a) z przyczyn technicznych o obiektywnym charakterze,

Teraz pozostaje kwestia oceny czy dostawa energii zgodnie z tym artykułem może być świadczona tylko przez jednego dostawcę? Monopolu na dostawę energii już nie ma i odpowiedź w zasadzie wydaje się oczywista, że nie ma tu jednego wykonawcy. Pozostaje jednak kwestia oceny czy istnieją tu jakieś przyczyny techniczne o obiektywnym charakterze, które by sprawiały, że jednak nie da się udzielić zamówienia z tych przyczyn nikomu innemu. Wy jako zamawiający musicie mieć jakieś mocne uzasadnienie zastosowania trybu z wolnej ręki w razie gdyby ktoś kontrolował, a więc musielibyście umieć wyjaśnić, że tak naprawdę to nie da się udzielić zamówienia nikomu innemu ze względu na zbyt duże trudności po zmianie prawa. Być może to miał na myśli prowadzący szkolenie, ja jednak nie jestem taki pewien czy na pewno tak da się to uzasadnić. To prawda, że zorganizowanie przetargu jest o wiele bardziej pracochłonne i trzeba wyprodukować wiele dokumentów. Jednak tryb przetargowy jest najbezpieczniejszy i nie trzeba uzasadniać jego zastosowania. Zamówienie

magda1204
Posty: 4
Rejestracja: 17 sty 2008, 12:07

Post autor: magda1204 » 25 sty 2008, 8:26

No dobrze. A czy za przyczynę z naszej strony technicznie obiektywną można uznać fakt, iz tutejszy Rejon Energetyczny ZEW-T nie będzie chciał podpisać umowy na użyczenie sieci do przesyłu energii z innym dystrybutorem energii?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 25 sty 2008, 9:14

Sądzę, że tak, zwłaszcza jeśli podejmiecie kroki prawne w celu wymuszenia na Wykonawcy postępowania zgodnego z prawem. Jeżeli po prostu zostawicie to tak jak jest to nie ma pewności czy będzie to uznane jako przyczyna obiektywna do zamówienia z wolnej ręki czy nie.

EwaSwi
Posty: 8
Rejestracja: 25 sie 2007, 19:46

Post autor: EwaSwi » 29 sty 2008, 12:51

Jeżeli chodzi o przetargi na energię, sytuacja jest dziwna, nie ma na stronie UZP żadnych instrukcji czy podpowiedzi jak podejść do sprawy. Dostawa energii jest uwolniona ale przesył energii jest w rękach operatorów sieciowych na danym terenie. Czyli z operatorem musimy mieć zawartą umowę ponieważ na naszym terenie jest monopolistą ( przesył jest usługą). Dostawcę energii możemy mieć każdego czyli należy wybrać przetargowo ( tu mamy do czynienia z dostawą). Przeglądając strony internetowe spotkałam się z interpretacją, że Zamawiający osobno wyliczył wartość dostawy energii a osobno usługę przesyłu energii. Poszczególne warości nie przekroczyły 14 000 euro i dlatego zawarł odrębną umowę na usługę przesyłu i osobną umowę na dostawę energii bez stosowania ustawyZP. Co o tym myślicie?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 29 sty 2008, 14:41

Myślę, że to jest temat do wystąpienia do Urzędu Zamówień Publicznych z prośbą o oficjalną interpretację. Dobrze by było gdyby pojawiła się taka wskazówka dla zamawiających jak powinni zamawiać tego typu dostawy. Zamawiający mogą postępować róznie i sądzę, że nie znajdziemy tu jednolitego ich postępowania.

Draco
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2007, 7:49

Post autor: Draco » 31 sty 2008, 8:06

Spotkałem się z tym problemem. Rozwiazaniem w moim przypadku było podpisanie umowy w trybie z wolnej ręki.
Główną argumentacja w tym przypadku jest fakt, iż włascicielem sieci (lamp) jest dostawca energii i nie zgadza sie na użyczenie ich oraz na to ze inna firma moglaby konserwowac ten sprzet.

ODPOWIEDZ