przetarg komorniczy i zadłużenie gruntu

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
dominika3111
Posty: 2
Rejestracja: 07 sty 2007, 14:57

Post autor: dominika3111 » 07 sty 2007, 15:01

witam serdecznie. Planuje kupić działkę budowlaną którą będzie wystawiona na przetargu komorniczym. Jeszcze przetarg nie został ogłoszony. Byłam w sądzie i okazało się że ziemia jest zadłużona kwotą 300 000zł i jest ośmiu dłużników. Poszłam do komornika i powiedział mi że jeśli ziemia jest wystawiona na przetargu komorniczym to nabywam ją bez długów. Czy to prawda?? Dowiedziałam się również od komornika że z wylicytowanej ceny zostaną spłaceni dłużnicy. Co się stanie gdy wylicytowana cena będzie niższa od wysokości długu? Co jeszcze powinnam sprawdzić i zrobić zanim przystąpię do takiego przetargu? czego powinnam się spodziewać??
Proszę o odpowiedź będę bardzo wdzięczna.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 08 sty 2007, 7:47

Nie musi się pani obawiać. Jeżeli nabędzie Pani nieruchomość na licytacji komorniczej, to nie będzie ona obciążona nadal hipoteką na skutek której komorni ją zajął i zlicytował. Mówi o tym Art. 1000. 1. Kodeksu postępowania cywilnego: „Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji.” Ten przepis miał na myśli komornik odpowiadając na Pani pytanie. Nawet jeśli nieruchomość zostanie sprzedana za sumę mniejszą niż 300 000 zł, czyli jeśli z kwoty uzyskanej ze sprzedaży nie zostaną zaspokojeni wszyscy wierzyciele (nie dłużnicy jak mylnie pani napisała).

Z pewnością przed udziałem w licytacji warto sprawdzić księgę wieczystą tej nieruchomości aby przekonać się czy nie ciążą na niej inne prawa. Jest to o tyle istotne gdyż jak stanowi art. 1000 2 i 3 niektóre z praw obciążających nieruchomość pozostają w mocy. Są to: prawa ciążące na nieruchomości z mocy ustawy (np. hipoteka ustawowa z art. Art. 34. 1. Ordynacji podatkowej), służebność drogi koniecznej oraz służebność ustanowiona w związku z przekroczeniem granicy przy wznoszeniu budowli lub innego urządzenia. Pozostają również w mocy ujawnione przez wpis w księdze wieczystej lub złożenie dokumentu do zbioru albo nie ujawnione w ten sposób, lecz zgłoszone najpóźniej na trzy dni przed terminem licytacji, użytkowanie, służebności i prawa dożywotnika, jeżeli przysługuje im pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami lub jeżeli nieruchomość nie jest hipotekami obciążona albo jeżeli wartość użytkowania, służebności i praw dożywotnika znajduje pełne pokrycie w cenie nabycia. Jednakże w wypadku ostatnim wartość tych praw będzie zaliczona na cenę nabycia. Proszę zapytać komornika czy przed licytacją takie prawa nie zostały ujawnione.

ODPOWIEDZ