Przetarg, cechy przedmiotu.

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
g00fy
Posty: 1
Rejestracja: 07 maja 2007, 18:34

Post autor: g00fy » 07 maja 2007, 18:42

Czy jeżeli oferent składa ofertę przetargową nie w pełni zgodną z specyfikacją przetargu - cecha ta nie zmienia sposobu , własności i jakości użytkowania, może on dalej uczestniczyć w przetargu? Chodzi o to iż przetarg jest "ustawiony" by tylko jedna firma mogła wygrać (w specyfikacji jest cecha która nie jest istotna dla przedmiotu). Dokładniej mówiąc, zamawiający żąda koszy na śmieci o podstawie kwadratu, a ja oferuje mu kosze o podstawie kwadratu z zaokrąglonymi rogami. Nie zmienia to sposobu użycia a wręcz staje się atutem , gdyż pojemnik jest bardziej stabilny etc.
W takiej sytuacji , czy można odwołać się do jakiegoś przepisu , tymbardziej , że w innych przetargach o takich specyfikacjach moją spółkę dopuszczono.

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 maja 2007, 20:56

Oferta powinna być zgodna z SIWZ. Pana zdaniem kosze o zaokrąglonych rogach są lepsze, ale być może zdaniem zamawiającego lepsze są kosze kwadratowe. Możliwe, że zamawiający umie to nawet jakoś uzasadnić. Zapewne w kraju jest więcej producentów koszy kwadratowych więc trudno mówić o naruszeniu zasady uczciwej konkurencji. W końcu kupujący może wybrać co chce kupić. Może być trudno udowodnić, że zamawiający dał takie a nie inne warunki tylko po to, żeby wybrać kogoś upatrzone, choć w praktyce może tak być rzeczywiście. Co prawda przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję, ale czy w tym przypadku można by się na to powołać? Raczej nie. To co na pewno można zrobić to zadać oficjalne pytanie zamawiającemu, czemu w opisie przedmiotu zamówienia żąda takich koszy, a nie dopuszcza produkowanych przez Pana. W zależności od tego jaka będzie odpowiedź można pomyśleć nad protestem.

ODPOWIEDZ