Przetarg na artykuły biurowe

Tutaj można umieszczać wszelkie tematy związane z przetargami i zamówieniami publicznymi - inne spojrzenie na przetargi.
Ania
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2007, 9:42

Post autor: Ania » 02 sty 2008, 9:23

Witam forumowiczów!!
Czy w przypadku przetargu na artykuły biurowe możliwe jest przeprowadzenie postępowania w formie zapytania o cenę, podając przy tym w Specyfikacji konkretne nazwy, np. długopis PARKER, tusz do drukarki HP-oryginał ( nie zamiennki ).

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 sty 2008, 10:05

Zapytanie o cenę jest jak najbardziej możliwe, bo jest to dostawa o ustalonych standardach jakościowych, a wartość zamówienia zapewne nie przekracza progu unijnego co jest warunkiem zastosowania tego trybu. Konkretnych nazw nie można wpisywać w taki sposób, bo czemu np. dopuszczać tylko długopisy Parker skoro są jeszcze i inne, pewnie też dobre, a dużo tańsze. Poza tym jeśli akurat chodzi o Parkera, jakkolwiek to tylko przykład, ale gdy naprawdę tak napisać, to od razu pojawiły by się oskarżenia, że zamawiający chce kupić zbyt luksusowy i drogi towar jak na jego potrzeby. Jeśli zaś chodzi o tusz do drukarki do wiadomo, że trzeba napisać do jakiej drukarki ma pasować. Jeżeli zaś chodzi o jego „oryginalność” to już wylano morze atramentu komentując takie postawienie wymogu. Generalnie wniosek jest taki, że nie ma żadnego uzasadnienia żądania „oryginalnego” tonera do drukarki, bo to narusza konkurencję, a poza tym samo pojęcie „oryginalność” jest wielce nieostre akurat w tym przypadku.

kinio
Posty: 7
Rejestracja: 11 gru 2007, 22:15

Post autor: kinio » 02 sty 2008, 17:43

PiotrW;3190 pisze: Jeśli zaś chodzi o tusz do drukarki do wiadomo, że trzeba napisać do jakiej drukarki ma pasować. Jeżeli zaś chodzi o jego „oryginalność” to już wylano morze atramentu komentując takie postawienie wymogu. Generalnie wniosek jest taki, że nie ma żadnego uzasadnienia żądania „oryginalnego” tonera do drukarki, bo to narusza konkurencję, a poza tym samo pojęcie „oryginalność” jest wielce nieostre akurat w tym przypadku.
sposobem, w pewnym stopniu, na otrzymanie "oryginalnych" tonerów i tuszy do drukarek jest ich zakup razem z art. kancelaryjnymi, bo hurtownie papiernicze z reguły nie bawią sie w zamienniki

ODPOWIEDZ