przesyłanie pism faksem

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
blanka
Posty: 2
Rejestracja: 12 paź 2007, 11:23

Post autor: blanka » 12 paź 2007, 12:28

Proszę o pomoc,
w prowadzonym przez nas postępowaniu dopuściliśmy, zgodnie z art 27 upzp, przesyłanie pism faksem. Wezwaliśmy wykonawcę do złożenia wyjaśnień, ponieważ treść jego oferty budziła wątpliwości. Pismo przesłaliśmy faksem. Ponieważ wykonawca nie złożył wyjaśnień odrzuciliśmy jego ofertę, co zostało przez niego oprotestowane. W treści protestu wykonawca podnosi, że nie otrzymał pisma z ządaniem wyjaśnień. My dysponujemy wydrukiem z faksu, potwierdzającym prawidłowo wykonaną transmisję. Proszę o pomoc (może jakieś wyroki ZA lub sądu)

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 12 paź 2007, 12:40

Skoro dopuściliście faks, a wykonawca twierdzi, że nie otrzymał to może być różnie. Jeśli tylko faksem wysyłacie, a pisemnie już nie to należy wtedy żądać potwierdzenia zwrotnego, że faks dotarł i że był czytelny. Macie wydruk faksu, ale rzeczywiście mogło się zdarzyć, że faks z jakiegoś powodu nie dotarł albo dotarł nieczytelny. Wy macie dowód wysłania, to dobrze. Wykonawca teraz będzie się upierał, ze nie dostał. Moim zdaniem to on powinien przedstawić teraz przeciwdowód że nie dostał, a wy macie potwierdzenie dobrej wysyłki na właściwy numer faksu. Są w tej sprawie różne rozstrzygnięcia. Nie pamięta numeru, ale było kiedyś orzeczenie sądu, ze jeśli zamawiający dysponuje potwierdzeniem poprawnej wysyłki faksu to odbiorca powinien pokazać, co się stało z wydrukiem z jego faksu i czy był czytelny. Nie m jednak gwarancji jak sprawa się zakończy, bo co gorsza wykonawca być może ma rację i rzeczywiście z powodu jakiejś niewyjaśnionej wady technicznej pismo nie dotarło a wydruk pokazał OK.

Ania
Posty: 41
Rejestracja: 14 wrz 2007, 9:42

Post autor: Ania » 12 paź 2007, 13:10

Niestety spotkałam się z opiniami, że informacja przesłana faxem nie jest dokumentem. Ciężko powiedzieć.....

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 15 paź 2007, 17:44

Fax to też dokument, teraz zgodnie z prawem nie trzeba nawet potwierdzać pisemnie jeśli zamawiający dopuści fax i nie każe mimo to wysyłać pisemnie. Tyle, że fax można zmanipulować. Często się zdarza ze dochodzi nieczytelny, że wydruk daty jest błędny bo wykonawca zmienił datę w swoim faksie, podpis i pieczątka mogą być nieoryginalne tylko dokserowane z innego dokumentu – nie sposób tego stwierdzić. Tylko oryginalny dokument na piśmie daje w miarę dużą pewność, że rzeczywiście dokument został podpisany przez osobę widniejącą na nim.

zaczyna
Posty: 25
Rejestracja: 24 lis 2006, 9:04

Post autor: zaczyna » 17 paź 2007, 13:05

zobacz wyrok UZP/Z0/0-12/07 - jeden z moich ulubionych ; nie jest to dokładnie twoja sytuacja , lecz zbliżona i może ci pomóc

PiotrW
Posty: 2197
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 19 paź 2007, 23:51

Wyrok rzeczywiście korzystny dla zamawiającego, jednak nie ma pewności, że w podobnych sprawach orzekano by w taki sam sposób. Niestety w razie braku mołżiwości wysłania faksu do wykonawcy przez zamawiającego nie pozostaje mu nic innego jak wysłać powiadomienie pocztą albo jeszcze lepiej kurierem. Wtedy dokument dojdzie na następny dzień i od tego dnia będzie liczony termin. W tej sytuacji pewnie wykonawca zbyt słabo umotywował swoje racje lub arbitrzy podejrzewali, że wykonawca nie mówi do końca prawdy o swoim faksie, bo może celowo go wyłączył, b o i tak wiedział o rozstrzygnięciu z internetu, a przez to wydawało mu się, ze będzie miał więcej czasu na wniesienie protestu.

ODPOWIEDZ