Przesuwanie terminu składania ofert

Wszystkie zagadnienia związane ze stworzeniem poprawnej Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia - omówienie SIWZ
PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 03 kwie 2007, 14:18

Takie oto luźne pytanie: ile razy najwięcej modyfikowaliście SIWZ, a w związku z tym ile razy zdarzało się wam przesuwać termin składania ofert?

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 03 kwie 2007, 15:02

Cztery razy w postępowaniu na dostawę serwerów (za każdym razem na skutek pytań wykonawców dotyczących treści SIWZ).

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 04 kwie 2007, 8:33

Cztery razy to całkiem nieźle. Mnie chyba tylko dwa razy się zdarzało. Z drugiej strony zawsze mi się nie podobało, że co prawda legalnie można przesunąć termin składania ofert, to jednak w ogłoszeniu o zamówieniu, które opublikowano w BZP lub DUWE data się nie zmienia i wykonawca, który spojrzy tylko na to ogłoszenie pomyśli, że już po przetargu i nie weźmie w nim udziału choć mógłby gdyby wszedł na stronę internetową z SIWZ i modyfikacjami.

Marcin R
Posty: 78
Rejestracja: 07 mar 2007, 14:52

Post autor: Marcin R » 04 kwie 2007, 8:55

Też jestem tego zdania, a to dlatego, że tak na prawdę, to w takiej sytuacji (przesunięcie terminu składania i otwarcia ofert) inne informacje podane są w BZP lub DUWE, a inne na stronie internetowej zamawiającego. Tym samym krąg potencjalnych wykonawców jest moim zdanie w dosyć istotny sposób ograniczony. Ponadto patrząc na ten problem od strony zapisu art. 40 ust. 6 pkt. 2 Pzp to zaczynam się zastanawiać, czy aby napewno komentowana przez nas sytuacja nie jest sprzeczna z intencją ustawodawcy wyrażoną w przywołanym art. Niby w momencie publikowania ogloszeń w miejscu publicznie dostępnym i na stronie internetowej zawierają one te same informacje co ogłoszenia przekazywane Prezesowi Urzędu lub UOPWE (jak do tej pory zgoda - wszyscy potencjalni wykonawcy poinformowani są w jednakowy sposób), ale co w sytuacji gdy zamawiający modyfikując SIWZ przesunie termin składania i otwarcia ofert? (przecież informacja o zaistnieniu takiej sytuacji zamieszczona jest już tylko na stronie internetowej).

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 17 sie 2007, 16:07

Wracając do starego wątku, zastanawiam się czy nie powinien być w związku z tym także wprowadzony obowiązek przesyłania lub zamieszczania w publikatorach informacji o zmienionym terminie składania ofert. Mogłoby się to ukazywać jako sprostowanie na przykład albo jako całkiem inny rodzaj ogłoszenia o zamówieniu np. jako uzupełnienia ogłoszeń.

A co ciekawe właśnie widziałem sprostowanie w BZP, w którym zamawiający poprawia datę składania ofert z dokładnie o miesiąc w tył – z września na sierpień. Najwyraźniej źle wpisał datę w formularzu, wysłał i zorientował się że źle coś wpisał. Co o tym myślicie?

ODPOWIEDZ