przelicznik euro

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 15 cze 2007, 14:39

Witam
Jaki jest przelicznik euro na złotówki?? Czy zamawiający może stosować dowolny przelicznik euro?? Z tego co pamiętam ze szkolenia to nie, i jest stały kurs. Czy ktoś mólby mi go podać??
pozdrawiam
Sylwia

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 15 cze 2007, 15:28

Kurs ten wynosi obecnie 4,3870 i wyznaczony został Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 maja 2006 r. w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (Dz. U. z 2006r. Nr 87, poz. 610)

Skarbek
Posty: 38
Rejestracja: 14 mar 2007, 11:51

Post autor: Skarbek » 02 lip 2007, 11:58

mam trochę "głupie" pytanie, ale co tam- podobno nie ma głupich pytań:)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewna kwestia- wartość kwot progowych- 14, 60, 137, etc tyś Euro to wartość kwoty netto czy brutto?<o:p></o:p>
osoby kosztorysujące w mojej firmie nie raz pytały się mnie w jakiej kwocie musza się zmieścić :) np.: przeliczając 60 tyś euro razy 4,3870 daje nam to kwotę w złotówkach 263 220 zł- znaczy to, że wartość zamówienia nie przekracza tej sumy. ale jeżeli jest założymy, że jest to kwota netto, wtedy doliczając VAT daje nam to kwotę 321 128 zł. :)
<o:p> </o:p>
z góry dzięki za odp.
Przemo

zsylwia
Posty: 41
Rejestracja: 13 mar 2007, 13:41

Post autor: zsylwia » 02 lip 2007, 12:29

WITAM
Zawsze kwota jest netto. Vat nie liczy się do progów. Nawet w kosztorysach najczęście podawane są kwoty netto.
pozdrawiam
Sylwia

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 02 lip 2007, 12:43

Zgodnie z Art. 32. 1. Prawa zamówień publicznych „Podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością.” Zawsze gdzie mowa o szacunkowej wartości zamówienia, między innymi w przypadku przeliczania na euro wg kursu z rozporządzenia, mamy na myśli tę kwotę bez podatku.

Skarbek
Posty: 38
Rejestracja: 14 mar 2007, 11:51

Post autor: Skarbek » 02 lip 2007, 13:57

Wielkie dzieki za szybką odpowiedz
P.S. Nie moge sie nachwailć waszego forum - wszystkie moje wątpliwości albo już zostały rozwiane w innych wątkach, albo zostaną rozwiane w rekordowym tempie.
Szecunek:)
Przemo

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 10 lip 2007, 21:49

Zapraszam do dzielenia się z nami swoimi wątpliwościami na przyszłość. Po to jest forum, żeby wspólnie dojść do najlepszego rozwiązania problemów związanych z zamówieniami publicznymi.

ODPOWIEDZ