Przedłużenie terminu składania ofert

Ustawa Prawo zamówień publicznych i jej interpretacja. Praktyczne problemy ze stosowaniem ustawy przy prowadzeniu postępowania o zamówienia publiczne
PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 27 cze 2007, 18:39

Jak uważacie, czy przedłużenie terminu składania ofert musi być zawsze powiązane z modyfikacją SIWZ o czym wspomina art. 38 ust 6 Pzp :

„Zamawiający przedłuża termin składania ofert, jeżeli w wyniku modyfikacji treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia niezbędny jest dodatkowy czas na wprowadzenie zmian w ofertach, z tym że jeżeli wartość zamówienia jest równa lub przekracza kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8, termin na wprowadzenie tych zmian wynosi co najmniej 7 dni.”

Czy też może zamawiający przedłużyć termin składania ofert bez powiązania ze zmianą SIWZ a tylko dlatego, że taka jest wola zamawiającego?

archie
Posty: 163
Rejestracja: 03 paź 2006, 18:36

Post autor: archie » 29 cze 2007, 21:55

Raczej niekoniecznie musi być powiązane z modyfikacją. Jeżeli zamawiający ma rozsądne uzasadnienie wydłużenia terminu i rozważy wcześniej czy taka czynność nie naruszy zasad uczciwej konkurencji i równości to może przesunąć termin składania ofert. Zawsze jednak mogą się znaleźć niezadowoleni z takiego obrotu sprawy.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 16 lip 2007, 22:10

W zasadzie tak, tym niemniej wykonawcom często zdarza się słać pismo za pismem z żądaniem wydłużenia terminu składania ofert. Czasem te żądania są zasadne, czasem nie. Gdyby było jasno określone, że przedłużenie terminu składania ofert jest powiązane z czymś konkretnym, tak jak w przypadku modyfikacji SIWZ, byłoby wiadomo, że prośby o przedłużenie terminu są bezzasadne jeśli nie będzie to powiązane z modyfikacją.

anian6
Posty: 14
Rejestracja: 22 lut 2007, 10:32

Post autor: anian6 » 17 lip 2007, 13:29

Mam podobny dylemat. Za tydzień 23.07.07 upływa termin składania ofert. Dziś wpłynęło zapytanie do SIWZ. Wykonawca zwrócił się do nas o "uszczegółowienie danych do oferty, które nie wynikają ze specyfikacji i dokumentacji". Chodzi o małe szczegóły. Jutro umieścimy odpowiedzi na stronie www po konsultacjach z projektantem. Czy wobec tego musimy przedłużyć termin składania ofert? Nie jest nam to na rękę. Zaznaczam, że wartość zamówienia nie przekracza kwoty podanej w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 17 lip 2007, 14:34

Jeżeli pytanie wpływa w ostatnim tygodniu przed terminem składania ofert i nawet jeśli zamawiający niezwłocznie udzieli odpowiedzi to bardzo poważnie należy zastanowić się nad przedłużeniem terminu składania ofert. Jeżeli zmiana SIWZ powoduje konieczność wprowadzenia zmian do oferty to trzeba się zastanowić jak poważne są to zmiany i ile czasu wykonawcy będą potrzebować na ich wprowadzenie. Jeśli wartość zamówienia nie przekracza progów unijnych to nawet jeśli modyfikacja jest dokonywana na kilka dni przed terminem składania ofert nie oznacza to automatycznie konieczności przedłużenia terminu. Jeśli został jeden lub dwa dni na składanie ofert to termin trzeba wydłużyć, ale jeśli jest na przykład 5 dni? Zamawiający musi na własne ryzyko ocenić sytuację i zadecydować. Jeżeli nie ma pewności jak sytuacja będzie oceniona przez ewentualną kontrolę lub przez samych wykonawców najlepiej przedłużyć termin na przykład o dwa dni. O modyfikacji SIWZ i związanym z nią przedłużeniem terminu składania ofert pisałem też w Monitorze Zamówień Publicznych, nr 1/2007

ODPOWIEDZ