protokół postępowania o udzielenie zamówienia

Forum zamawiających. Udzielanie zamówień publicznych i problemy z tym związane - porady prawne.
anetaa
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2008, 11:30

Post autor: anetaa » 07 sie 2008, 14:19

Proszę o pomoc w kwestii jawności protokołu z prowadzonego zamówienia. Czy jeśli przed terminem otwarcia ofert oferenci żądają dostępu do informacji w zakresie kwoty jaką zamawiający zamierza przeznaczyc na realizację zadania, to zamawiający musi ją ujawnić, czy może nie zostać jeszcze wpisana do protokołu i nie ujawniona (wówczas zostanie wpisana do protokołu po podaniu tej informacji przed otwarciem ofert)

anetaa
Posty: 24
Rejestracja: 14 lut 2008, 11:30

Post autor: anetaa » 07 sie 2008, 14:45

przepraszam, wyraziłam się nieprecyzyjnie. Chodzi o informację o szacunkowej wart. zamówienia oraz kwocie jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na realizację zamówienia. Które z tych informacji muszę ujawnić?

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 sie 2008, 14:50

Kwota jaka zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia podaje się bezpośrednio przed otwarciem ofert (art. 86 ust 3 Pzp), a więc nie informujemy o tym wcześniej i nie jest ona przed jej podaniem wpisywana do protokołu. W protokole zresztą pisze: „Bezpośrednio przed otwarciem ofert zamawiający podał kwotę, jaką zamierza przeznaczyć na finansowanie zamówienia, w wysokości ............. zł.” a więc wiadomo, że nie można tego wpisać wcześniej bo wtedy byłoby to podanie nieprawdy.

PiotrW
Posty: 2196
Rejestracja: 21 sie 2006, 12:58

Post autor: PiotrW » 07 sie 2008, 14:56

Szacunkową wartość zamówienia nie trzeba wpisywać do protokołu przed otwarciem ofert. Z drugiej strony zwłaszcza przy zamówieniach unijnych wartość wpisuje się do ogłoszenia o zamówieniu. Jeśli wykonawca będzie bardzo dociekliwy to będzie próbował dowiedzieć o wartości na zasadzie dostępu do informacji publicznej, bo na podstawie PZP można się od tego wykręcić.

ODPOWIEDZ